TYP: a1

Ośmiornica wyłowiona z jeziora na Mazurach

czwartek, 28 maja 2015
z mediów | JM
Wczoraj rano, podczas czyszczenia kąpieliska na jeziorze Sajmino na Mazurach, wyłowiono półmetrowej wielkości ośmiornicę. Szczególnie zaskakuje fakt, że jest to zwierzę słonowodne, które nie mogło przeżyć w jeziorze. Źródło znaleziska nie jest jeszcze znane - podejrzewa się jednak, że ktoś chciał w ten sposób zażartować.

Ośmiornica
fot. wikipedia

Zagadkowy głowonóg został odnaleziony przez dwóch pracowników, którzy oczyszczali dno jeziora w Kajkowie z roślinności. Ku ich zdumieniu, podczas wyciągania narzędzia do czyszczenia z wody okazało się, że wśród naturalnej dla jeziora flory zaplątała się także - zupełnie niezwykła dla tego miejsca - ośmiornica. Od początku było pewne, że mięczak - który był już martwy podczas wyciągania - nie mógł dostać się do jeziora naturalną drogą. Ośmiornice żyją bowiem w akwenach pełnosłonych i nie są w stanie przeżyć w jeziorze.

Zwierzę nie zostało do tej pory przebadane przez weterynarza, dlatego jego pochodzenie nie jest pewne. Niektórzy przypuszczają, że ośmiornica została wyrzucona z prywatnej hodowli. Równie prawdopodobne jest jednak, że pochodzi ze sklepu spożywczego, a ktoś wrzucił ją do wody w ramach żartu. Tak czy inaczej, nie jest to pierwsze egzotyczne zwierzę znalezione na Mazurach. Z okolicznych jezior wyławiano już wcześniej piranie, a kilka lat temu w pobliskim lesie odkryto półtorametrowego aligatora.
Tagi: ośmiornica, Sajmino, Mazury, aligator, Kajkowo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912