TYP: a1

Rusza Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – Polsailing 2017

wtorek, 20 czerwca 2017
Informacja prasowa

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Projekt tworzy pięć podstawowych elementów: 

  • program edukacji żeglarskiej – zajęć sportowych dla najmłodszych,
  • organizacja imprez żeglarskich (regionalne finały programu) oraz warsztatów edukacji żeglarskiej,
  • działania edukacyjno-promocyjne w szkołach oraz dystrybucja książek „ABC Optimista” i „ABC Windsurfingu”,
  • szklenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów), 
  • dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.

„Tegoroczna, nieco odmieniona formuła programu nastawiona jest z jednej strony na kontynuację dotychczasowych działań, z drugiej na rozwój, a przede wszystkim dalszą współpracę z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi  i klubami w zakresie upowszechniania żeglarstwa” mówi Tomasz Chamera – Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. „Kolejny ośrodek edukacji w klasie Optimist na Śląsku i uzupełnienie dotychczasowej oferty, bezpłatnej nauki żeglarstwa deskowego, o ośrodek w Poznaniu – oznaczają odpowiedź PZŻ na wcześniej zdefiniowane potrzeby. Działania promocyjne i dystrybucja sprzętu w ilości ok. 250 żagli klasy Optimist, pozwoli nam dotrzeć z programem do kolejnych regionów” – dodaje.

Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.

Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Program jest realizowany w ośmiu ośrodkach w klasie Optimist (Szczecin, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław, Pszczyna, Kraków) oraz pięciu w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Poznań, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-10 lat)  i 50 w windsurfingu (9-12 lat).

Tegoroczna edycja programu edukacji żeglarskiej jest jego kolejną (piątą) odsłoną. Nauka żeglowania w klasie Optimist prowadzona była od początku, natomiast windsurfing dołączył do programu w 2015 roku. Zasięg programu zwiększa się i co roku dołączają do niego nowe województwa i ośrodki.

 

ZAPISY I SZCZEGÓŁY TUTAJ

Tagi: program, żeglowanie, Polski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872