TYP: a1

Czy Świnoujście zagrozi Hamburgowi?

poniedziałek, 3 kwietnia 2023
Hanka Ciężadło

Do 2029 roku ministerstwo infrastruktury planuje przekazać ponad 10 miliardów złotych na modernizację i rozbudowę infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu. W najbliższym czasie rząd ma przyjąć szczegółowy plan i zatwierdzić środki na ten cel. Jak to będzie wyglądało – i czy rzeczywiście Niemcy mają się czego obawiać?

Szansa na rozwój

W ramach inwestycji ministerstwo planuje między innymi:

  • stworzenie nowego toru podejściowego (tzw. trasa wschodnia) do portu w Świnoujściu,
  • budowę portu kontenerowego,
  • falochron dla nowego portu zewnętrznego,
  • zakup pogłębiarki służącej do utrzymania torów podejściowych.

Jak powiedział wiceminister Gróbarczyk, dzięki realizacji projektu Świnoujście w ciągu 6-7 lat może stać się realną konkurencją dla Habmurga. "Ministerstwo Infrastruktury dopina obecnie wszelkie formalne kwestie programu wieloletniego, a rząd ma go przyjąć w najbliższym czasie. Ideę budowy nowego podejścia do Świnoujścia, koncepcję rozwoju zespołu portów zespołu portów w Szczecinie i Świnoujściu promowaliśmy też wraz z posłem Joachimem Brudzińskim w Brukseli." – dodał.

Po co nam to?

Krótko mówiąc: dla kasy. Nowy port będzie oznaczał nowe miejsca pracy oraz stworzy szanse zarobku — i to nie tylko podczas modernizacji, ale również przy późniejszej obsłudze ładunków. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie co rozładowywać, sprzedawać i transportować. Planowana modernizacja pozwoli bowiem na obsługę dużych jednostek transoceanicznych. Dzięki temu zespół Szczecin-Świnoujście „awansuje” z tzw. portu feederowego (czyli stanowiącego zaledwie wsparcie dla Hamburga) do rangi prawdziwego centrum, mogącego przyjmować i obsługiwać największe morskie kontenerowce.

Realizacja inwestycji pozwoli też na zawieranie umów z partnerami dalekowschodnimi, a to otworzy nowe możliwości dla biznesu w naszej części Europy. Na rozbudowie i modernizacji Świnoujścia zyskają więc wszyscy. Tak, wszyscy — nawet firmy z Niemiec. Koniec monopolu Hamburga będzie przecież oznaczał dla nich możliwość wynegocjowania lepszych warunków współpracy.

 

Tagi: Świnoujście, inwestycja, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872