TYP: a1

Eksplozja Nord Stream a podmorskie kable

czwartek, 6 października 2022
Hanka Ciężadło

Dno Bałtyku to dość intensywnie użytkowane miejsce. Oprócz gazociągów, które mają zwyczaj wybuchać w niewyjaśnionych okolicznościach, przebiegają nim również kable. Jeden z nich, łączący Polskę ze Szwecją, znajduje się 500 metrów od punktu, w którym nastąpiła eksplozja Nord Stream.

SwePol Link

Pomiędzy miejscowością Wierzbięcin (okolice Słupska) a szwedzkim półwyspem Stärnö przebiega podwodna linia kablowa wysokiego napięcia. Całość nazywa się SwePol Link i służy do przesyłu prądu stałego.

Linia została oddana do użytku w 2000 roku i od tego czasu zanotowano 11 przypadków wystąpienia awarii. Ich przyczyny były różne – czasem ktoś zahaczył kotwicą, kiedy indziej kabel naruszyła sieć rybacka, a w jeszcze innych przypadkach powodem kłopotów były zakłócenia sieci elektroenergetycznej. Czy zatem eksplozja rosyjsko-niemieckiego gazociągu, do jakiej doszło 500 m od instalacji, mogła mieć na nią jakiś wpływ? Jak najbardziej.

Wątpliwości Szwedów

Gdyby kabel działał i po eksplozji przestał działać, byłoby jasne, że doszło do uszkodzenia. W momencie wybuchu SwePol Link był jednak wyłączony w związku z planowym przeglądem. Mimo to eksplozja mogła w jakiś sposób naruszyć lub uszkodzić linię. Svenska Kraftnat — szwedzki operator sieci energetycznej — postanowił to sprawdzić.

W tym celu wykonano testy izolacji oraz tzw. badanie TDR (time domain reflectometry). O dziwo okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. "Wyniki przeprowadzonych pomiarów testowych wskazują, że kabel jest całkowicie nienaruszony. Może więc zostać oddany do użytku 9 października, po zakończeniu planowej konserwacji", czytamy w oświadczeniu Svenska Kraftnat.

SwePol Link służy do wzajemnego przesyłania prądu pomiędzy Polską a Szwecją w wypadku, gdyby w którymś z tych krajów doszło do niedoborów energii. Coś takiego może się zdarzyć w dowolnym momencie, a szczególnie w obecnych niespokojnych czasach. Wygląda więc na to, że mieliśmy ogromne szczęście.

 

Tagi: Bałtyk, energetyka, Nord Stream, kabel, wybuch
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872