TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Saint-Martin

piątek, 1 marca 2019
Monika Frenkiel

W naszym cyklu pozostajemy w kręgu Karaibów, a tym razem zabieramy Was na wyspę Saint-Martin, słynącą z bogatego zycia nocnego, doskonałych restauracji i hoteli.

 

Wysepka jest niewielka i podzielona na dwie części – francuska i holenderską. Jak głosi legenda pewien kochający gin Holender i pewien Francuz Se słabością do wina postanowili się przekonać, ile ziemi dla swojego kraju mogą zdobyć w ciągu jednego dnia, obchodząc wyspę pieszo. Trudno powiedzieć, kto wygrał – Francuz co prawda zaszedł dalej, ale Holender zajął najlepsze tereny.  Tym samym – ciekawostka – Saint-Martin jest najmniejszym na świecie terenem należącym do dwóch państw.

Jeszcze do niedawna Saint-Martin było spokojne i senne, dziś natomiast rejon przeżywa okres intensywnego rozwoju. Stolica holenderskiej części jest Philipsburg, założony w 1763 roku przez pewnego Szkota, ciągnący się malowniczo nad Great Bay.  Philipsburg to jedna wielka galeria handlowa sklepów bezcłowych, oblegana przez pasażerów wielkich  wycieczkowców i szczerze - jeśli cenimy sobie samotność, pożeglujmy gdzie indziej. Albo udajmy na stronę francuska wyspy, gdzie jest nieco bardziej spokojnie

Strona francuska jest nieco spokojniejsza, z zacisznymi hotelami i plażami z białym piaskiem bez tłumu turystów. Ta część wyspy klimatem mocno przypomina Francję – wliczając w to kuchnię, zaliczana do najlepszych na Karaibach. Największe miasto to Marigot – mniejsze niż Philipsburg, wyglądające mniej więcej jak francuska wieś. Jeśli odwiedzimy miasto, warto wspiąć się na wzgórze nad tutejszym niewielkim portem, gdzie znajduje się stara twierdza i rozciąga się stamtąd piękny widok.

W rejonie Saint-Martin panują znakomite warunki do nurkowania – mamy do dyspozycji rafy, wraki i jaskinie. A wyspa znana jest z jeszcze jednego zjawiska występującego o zachodzie słońca – legendarnego zielonego błysku, opisanego przez Ernesta Hemingwaya. To charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej zjawisko atmosferyczne, występujące chwilę po zachodzie słońca.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Saint-Martin, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Saint-Martin, czartery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872