TYP: a1

Glyn Roberts "Rejs w przetaku"

sobota, 4 stycznia 2014
MZ

Są takie książki, które niegdyś czytaliśmy w dzieciństwie z wielkim zainteresowaniem, a gdy powodowani wspomnieniami sięgnęliśmy po nie ponownie, spotkało nas wielkie rozczarowanie. To co wywoływało niepohamowany śmiech, teraz budzi zażenowanie. Akcja śledzona z wypiekami, okazuje się nieciekawa. Jednym słowem spotyka nas zawód.


Odkładamy tom na półkę i zastanawiamy się jak przez lata zmieniły się nasze preferencje, myślimy o bezlitosnym upływie czasu, który pozbawił nas młodzieńczego entuzjazmu. Ale czasem bywa inaczej - książka, mimo że od pierwszego czytania minęło sporo czasu, okazuje się dla nas obarczonych latami podobnie interesująca jak wtedy, gdy czytaliśmy ją po raz pierwszy.


Tak właśnie jest z „Rejsem w przetaku”. Jest to opowieść, którą z podobnym zaangażowaniem czytał młodziak, a teraz przeczytał ją człek dojrzały, czerpiąc z lektury te same przyjemności, jakich doznawał przed wieloma laty. Dobrze napisana, ze sporą dozą humoru i autoironii relacja z wyprawy dwóch młodych angielskich studentów, którzy morzem postanawiają wrócić ze Szwecji w rodzinne strony. Aby spełnić ten zamiar kupują żaglówkę, dodać należy – wiekową, ma bowiem co najmniej 25 lat. Nie jest też wielka, raptem 21 stóp. A teraz uwaga – cena tej jednostki to 38 funtów. (Były takie czasy!)


O dalszych losach tego przedsięwzięcia, o żegludze na „Claire” - bo tak nazywał się ten jachcik, nie będę opowiadał, bowiem zdradzając treść mógłbym osłabić przyjemność czytania o przygodach, jakie przeżyli bohaterowie. Mogę jednak zapewnić, że jest to książeczka zarówno dla młodego, nastoletniego czytelnika, jak i dojrzałego, który ma za sobą sporo przeczytanych kartek. Tych niespełna dwieście na pewno sprawi mu frajdę. Niestety, jak to już w kilku wypadkach w tej rubryce bywało, aby znaleźć tę książeczkę trzeba zanurzyć się w otchłań antykwariatów.


Glyn Roberts „Rejs w przetaku”

Nasza Księgarnia, Warszawa 1967

stron: 189

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872