TYP: a1

Jerome K. Jerome "Trzech panów w łódce - nie licząc psa"

sobota, 20 grudnia 2014
MZ

Tylko niewiele dzieł literackich – książka, opowieść – zasłużyło na niebywale zaszczytne miano klasyki. Do tego większość tak klasyfikowanych utworów to rzeczy zniechęcające współczesną młodzież czy to objętością, czy też tym, że nieco „trącą myszką”. Do tego, aby się w pełni kontentować tymi dziełami, pojawia się konieczność posiadania pewnych literackich podstaw, mówiąc wprost „otrzaskania” z literaturą, a także – co tu kryć – wiedzy, wykraczającej poza obszar obsługi smartfona i gry komputerowej.

Teraz kilka słów dla pouczenia tych nieszczęśników, dla których szczytem komediowości, są filmiki, które można obejrzeć na „youtube”. Otóż są rzeczy zabawniejsze, a co istotne, możemy je śmiało określić mianem klasyki. Taka jest właśnie ta książka. To jedna z najdowcipniejszych opowieści. Nie znam nikogo, kto by bez uśmiechu przebrnął przez strony, w których autor opisuje perypetie wuja Podgera usiłującego powiesić na ścianie obraz przed chwilą przyniesiony od ramiarza. Cała opowieść lśni od takich przezabawnych anegdot. Aż trudno sobie wyobrazić, że w początkowym zamyśle autora miała być przewodnikiem turystycznym. Na nasze szczęście rzecz wymknęła się spod kontroli i powstała powieść przebojem wkraczająca w obszar klasyki humoru.

Trzech nieco ekscentrycznych londyńczyków postanawia dla poratowania zdrowia i kondycji wybrać się w rejs łodzią wiosłową po Tamizie. Trasa wiedzie z Kingston do Pangbourne. W tej wyprawie oczywiście towarzyszy im pies. Podczas niej spotykają ich różne przygody, ale także jest czas na snucie wspomnień. Trudno sobie wyobrazić, że cała ta historia została napisana pod koniec XIX wieku. Ale cóż, ludzkie przywary, charaktery i śmiesznostki są ponadczasowe. Prawdę mówiąc zazdroszczę tym, którzy tę książkę po raz pierwszy wezmą do ręki. Z drugiej strony sam sprawdziłem, że także druga, trzecia, czwarta, a nawet piąta lektura przygód trzech panów i psa dostarcza sporo radości.

Jerome K. Jerome „Trzech panów w łódce – nie licząc psa”
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Stron: 264
Cena: 19,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872