TYP: a1

"Wojna o wszystkie oceany" Roy i Lesley Adkins

środa, 17 listopada 2010
Z.
Wojna o wszystkie oceanyNiech nikogo nie przestraszy i nie zniechęci fakt, że mamy do czynienia z pracą historyczną. Tę książkę czyta się jednym tchem, jak najlepszą powieść przygodową. Autorzy, Roy Adkins i Lesley Adkins, dostarczyli nam znakomitej lektury. Polską edycję ich dzieła, uznanego w Anglii za jeden z najlepszych militarnych tytułów 2006 roku, zawdzięczamy wydawnictwu „Rebis” - chwała mu za to!

To historia niezwykle barwnych, ale i krwawych zmagań na morzu w epoce wojen napoleońskich. Poznajemy sylwetki korsarzy, dowódców okrętów, admirałów, którzy przyczynili się do zwycięstwa Anglii nad napoleońską Francją. Tak nawiasem mówiąc to dziwne, że nasza – Polaków – miłość do Cesarza Francuzów, kończy się w momencie, gdy wkraczamy na obszar wojen morskich. Wtedy z większą sympatią patrzymy na marynarzy i kapitanów Royal Navy. Być może bierze się to z faktu, że poznawaliśmy tę epokę i te batalie dzięki cyklom książek o Horatio Hornblowerze i Jacku Aubreyu. Tu trzeba wspomnieć, że jednym z bohaterów tej opowieści jest Thomas Cochrane, będący pierwowzorem Aubreya.

Bitwa pod Abukirem, obrona twierdzy Akka, bitwa pod Kopenhagą, wreszcie Trafalgar, desanty morskie, zacięte bitwy flot i pojedynczych okrętów, gry wywiadów, żmudne blokady francuskich portów – to wszystko, znakomicie zostało opisane w tej książce, która powinna stać się obowiązkową lekturą każdego miłośnika marynistyki.

Roy Adkins i Lesley Adkins
„Wojna o wszystkie oceany”
Dom Wydawniczy Rebis 2008
cena: 59,90
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912