TYP: a1

Georges Blond "Ocean Przygody"

sobota, 19 października 2013
MZ

W wypadku tej książki mamy do czynienia z bohaterem, którego nie sposób ogarnąć. To przeogromny obszar wód, który otaczają mizerne skrawki lądu. Na jego ogrom składają się Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki, Pacyfik, Ocean Indyjski i wreszcie Morza Polarne. 


Autor - marynarz, żeglarz, oficer na okrętach marynarki wojennej - właśnie z OCEANU uczynił swojego bohatera, umieszczając na nim historie tych, którzy ów przestwór wód odkrywali, pokonywali i oswajali na tyle, na ile jest to możliwe. I tak powstała fascynująca historia żeglugi. Wszystko tu jest: tragedie, katastrofy, zbrodnie i konflikty. Jednocześnie to opowieść o historycznych postaciach, okrętach, odkrywczych wyprawach, tajemniczych wyspach, nieznanych lądach, o śmiałkach i ich żeglarskich wyczynach. Z rzadka ma się do czynienia z tak frapującymi historiami, bo, co tu gadać, tylko OCEAN i jego zdobywcy mogą dostarczyć tak wiele wstrzymujących dech fabuł.


Świetna książka, z jednej strony praca historyczno-naukowa, z drugiej – jak stoi w tytule – powieść przygodowa. Te dwa tomy ogarniają przestwór OCEANU, a robią to tak, że od lektury trudno się oderwać. Puryści oczekujący rzetelnej pracy naukowej oczywiście zarzucą tej książce odejście od kanonów pracy stricte historycznej, z aparatem naukowym, przypisami i cytatami. Jednak dla PROSTEGO czytelnika jest to rzecz fantastyczna, łatwa w czytaniu, a przy tym niosąca mnóstwo WIEDZY.


Georges Blond „Ocean Przygody” Tom I i II

Świat Książki 2008

Tom I stron 704, Tom II stron 464

Cena 42,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912