Jeśli zapytamy o półsztyk Wujka Google, dowiemy się, że jest to „węzeł zwykły”. Co poniekąd sugeruje, że inne są niezwykłe. Cóż, zapewne są, szczególnie jeśli zaplotą je początkujący adepci sztuki żeglarskiej, którzy włożą w tę pracę sporo serca i niewiele wiedzy. A potem zmuszeni będą poznać kolejne ciekawe słówka, np. marszpikiel. Albo nóż.
Warto jednak zauważyć, iż mimo prostoty konstrukcji, półsztyk jest bardzo ciekawym supełkiem. Co zatem należy o nim wiedzieć?
Półsztykowe dane
Co prawda, jest on najprostszym z możliwych węzłów, ale za to występuje aż w dwóch wersjach: prawej oraz lewej. Oficjalnie półsztyk zalicza się do tak zwanych węzłów elementarnych, czyli wchodzących w skład innych węzłów i znanych nawet ludziom, którzy z żeglarstwem nie mają absolutnie nic wspólnego.
Niekiedy półsztyk bywa też nazywany półsztychem albo półwęzłem, a w ostateczności - „chwytem niezabezpieczonym”. W rzeczywistości jest on wariacją na temat węzła prostego - tyle, że zaciągniętego na palu, pierścieniu, albo linie.
Bardzo łatwo jest go zawiązać, i niestety, równie łatwo rozwiązać, dlatego też nie należy ulegać pokusie zastosowania półsztyku tam, gdzie zależy nam na trwałości - np. podczas cumowania. Chyba, że zrobimy to w zestawie z innym węzłami.
Siła półsztyku polega na jego szybkości i prostocie, natomiast słabość - na dużej podatności na rozplątanie, szczególnie w przypadku, gdy lina będzie podlegać zmiennym naprężeniom.
Po co nam to?
Skoro półsztyk jest mało wytrzymały, żeby nie powiedzieć - prymitywny, to po co nam właściwie taki „byle jaki” węzeł? Jak się okazuje, posiada on całkiem sporo zastosowań, a mianowicie:
Etymologia
Jak już wiemy, półsztyk jest w sumie… połową sztyku. Chcąc zatem rozszyfrować etymologię naszego supełka, zajmijmy się najpierw sztykiem, który to wyraz pochodzi od niemieckiego słówka Stück, oznaczającego kawałek albo sztukę. W tym sensie półsztyk to połowa sztuki - czyli najzwyklejszego węzła, wcale nie żeglarskiego.
Z tego samego pnia wywodzi się zresztą wyraz majstersztyk, będący zlepkiem słów Majster (mistrz) oraz Stück, czyli w skrócie - mistrzowska sztuka. Ale to czy, nasz półsztyk będzie majstersztykiem, to już inna historia.
Tagi: półsztyk, węzeł, słownik