TYP: a1

20. rocznica zatonięcia promu “Jan Heweliusz”

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Prom "Jan Heweliusz" w 1986 roku
Fot. Balcer
14 stycznia 2013 roku przypada rocznica najtragiczniejszej katastrofy w historii polskiej floty. 20 lat temu na Bałtyku zatonął prom "Jan Heweliusz". W niedzielę, w przeddzień rocznicy tego tragicznego wydarzenia, na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, obok monumentu dedykowanego "Tym, którzy nie powrócili z morza" został odsłonięty pomnik pamięci ofiar "Heweliusza". Tablica upamiętniająca zatonięcie promu zostanie również odsłonięta w Świnoujściu.

Prom “Jan Heweliusz” wyruszył w swój ostatni rejs 14 stycznia 1993 roku ze Świnoujścia. Do Ystad już nie dopłynął. Zatonął podczas niezwykle silnego sztormu (wiatr osiągał w porywach prędkość 160 km/h, a wysokość fal sięgała pięciu metrów) około godziny 4:36 u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów. Zdołano uratować 9 członków załogi. Nie odnaleziono 10 ciał. Wrak osiadł na głębokości 27 m, 10 m poniżej minimalnego poziomu lustra wody. Jest często odwiedzany przez nurków.

Jako przyczynę wypadku Odwoławcza Izba Morska uznała zły stan techniczny statku i błędy kapitana.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871