TYP: a1

Minął rok od katastrofy "Costa Concordii"

niedziela, 13 stycznia 2013

Port na wyspie Giglio
Fot. Lorenzo G
Rok temu, 13 stycznia, u wybrzeży włoskiej wyspy Giglio zatonął statek wycieczkowy Costa Concordia. Dziś na wyspie odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie, w którym zginęły 32 osoby.

“Costa Concordia” weszła na mieliznę u wybrzeży Toskanii. Kapitan jednostki opuścił pokład jeszcze w trakcie ewakuacji. Akcją ratowniczą i ewakuacją pasażerów kierował z brzegu szef kapitanatu portu w Livorno, Gregorio De Falco. Włoski minister ochrony środowiska Corrado Clini powiedział w trakcie uroczystości, że "winni katastrofy zostaną surowo ukarani i nie będzie żadnej wyrozumiałości dla tego, kto popełnił błąd".

Wrak statku wciąż leży w pobliżu wyspy Giglio. Jego podniesienie jest planowane na miesiące letnie 2013 roku.

Więcej na temat wyspy Giglio: Isola del Giglio
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912