TYP: a1

Estonia nie wpuściła Siedowa, żaglowiec wpłynie do Gdyni

piątek, 12 kwietnia 2019
Z mediów/PAP

Jutro, czyli w sobotę, 13 kwietnia do Gdyni zawita rosyjski żaglowiec szkolny „Siedow”, największy szkolny żaglowiec świata. Wszystko przez to, że żaglowiec  nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju.

- Obecnie statek „Siedow” kieruje się w stronę polskiego wybrzeża. Zawinięcie żaglowca do portu w Gdyni jest zaplanowane na 13 kwietnia - powiedziała rosyjskiej agencji TASS Irina Obrazcowa, szefowa biura prasowego Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa, która ma status armatora statku. W polskim porcie załoga planuje zrobić zapasy paliwa, żywności i wody.

Szkolny okręt „Siedow” nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, ponieważ na jego pokładzie według Estońcvzyków znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu. A „Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu” - napisało MSZ Estonii w komentarzu dla estońskiego portalu informacyjnego ERR.

Wpłynięcie na estońskie wody terytorialne statku było planowane na 13-14 kwietnia, na kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Wczoraj pojawiły się informacje, że „Sierow” nie został wpuszczony, a ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem "nieprzyjacielskiego aktu". Tymczasem w połowie marca departament estońskiego wywiadu zagranicznego wskazał, że rosyjskie cywilne statki – a takim jest oficjalnie „Sierow”- coraz częściej wypełniają zadania rosyjskiego wywiadu i są wykorzystywane do prowadzenia działalności propagandowej.

Jak podaje TASS, "Siedow" wypłynął w pierwszy tegoroczny szkolny rejs nawigacyjny (i setny rejs żaglowca) 6 kwietnia z portu w mieście Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim. Na jego pokładzie jest 112 kursantów szkół morskich Federalnej Agencji Rybołówstwa. Rejs ma się zakończyć 2 maja w Kaliningradzie.

 

Sytuację dotyczącą „Siedowa” monitoruje polski  MSZ, który w tej sprawie jest w kontakcie z estońskimi władzami.

 

Tagi: Sedov, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912