TYP: a1

Jacht I love Poland poważnie uszkodzony

wtorek, 14 maja 2019
Z mediów/RMF

Jacht „I love Poland” jest poważnie uszkodzony. Ma złamany maszt i uszkodzoną burtę. 

 

Ostatnią informacją dotyczącą rejsu jachtu "I love Poland" był wpis na Twitterze pokazuje wizytę jego załogi w Nowym Jorku. Ostatnie dane o pozycji jednostki pochodzą z 22 kwietnia. Wtedy złamał się maszt, który później uszkodził burtę. Jacht "I Love Poland" znajdował się wtedy 50 mil na wschód od półwyspu Sandy Hook. O uszkodzeniu jachtu i przerwaniu rejsu dookoła świata nie poinformowano polskiej opinii publicznej, dowiedział się o tym  amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

 

Po uszkodzeniu załoga przez kilka godzin walczyła o uratowanie sprzętu, który jest na jachcie i wprowadzenie jednostki do portu. Obecnie „I love Poland” cumuje w małej marinie na Rhode Island. Remont potrwa wiele tygodni a koszt naprawy może iść nawet w setki tysięcy złotych. 

Korespondentowi RMF FM udało się porozmawiać z kapitanem jachtu "I love Poland" Jarosławem Kaczorowskim. Żadnego błędu jako żeglarze nie zrobiliśmy. Zawiódł sprzęt - tłumaczył kapitan. Jachty to są bardzo skomplikowane przyrządy służące do pływania. Tam jest mnóstwo elementów, które mogą zawieść. Czasami coś pęknie, coś zawiedzie- przekonywał. Jednocześnie nie był w stanie określić, jak długo może potrwać naprawa jednostki. 
Jacht „I love Poland” kupiony za 900 tysięcy euro miał promować Polskę i brać udział w prestiżowych regatach

 

Tagi: jacht, I love Poland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912