TYP: a1

"Polskie transatlantyki" w Szczecinie

piątek, 6 kwietnia 2012

TSS Stefan Batory
Od środy w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać niepublikowane wcześniej zdjęcia polskich transatlantyków. Na wystawie zatytułowanej "Polskie transatlantyki. Opowieści z ul. Polskiej 1", podziwiać można zdjęcia statków, które pływały pod polską banderą od lat 30. XX wieku.


W dwudziestoleciu międzywojennym Polska posiadała trzy parowe transatlantyki: "Polonię", "Pułaskiego" i "Kościuszkę". W latach 30. zbudowane zostały kolejne cztery, motorowe jednostki: "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry". W 1939 r. "Piłsudski" i "Chrobry" zostały zniszczone podczas działań wojennych. "Stefan Batory" został zbudowany już po wojnie i pływał do 1988 r. kiedy to został wycofany.

Wystawę tworzy 16 plansz, na których widnieją zdjęcia i informacje o ośmiu polskich transatlantykach. W Szczecinie wystawa została wzbogacona o trzy duże wykonane z drewna modele polskich transatlantyków: "Polonię", "Batorego" i model statku pasażersko-towarowego zamówionego we włoskiej stoczni w 1920 r. przez hrabiego Stanisława Ledóchowskiego.

Wystawę, która była już pokazywana w Gdyni i Sopocie, będzie można oglądać w Szczecinie do 20 czerwca 2012.

Źródło: Onet.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642