TYP: a1

Żaglowiec zatrzymał łódź przemytników narkotyków

niedziela, 24 października 2021
Z mediów/Żaglowce.info

Co mają wspólnego ekwadorski żaglowiec marynarki wojennej i narkotyki? Tak, chodzi o przemyt. Ale nie o to, że narkotyki były przemycane na pokładzie jednostki, tylko wręcz odwrotnie – po raz pierwszy w historii żaglowiec wyśledził i zatrzymał łódź przewożącą spory zapas narkotyków. I to nie byle jaką łódź, ale tzw. narcosuba.

 

O narcosubach pisaliśmy już na łamach Tawerny kilka lat temu TUTAJ . To łodzie nazywan czasem też podwodnymi, chociaż to dużo uproszczenie, bo narcosuby pływają tuż pod powierzchnią wody lub częściowo wynurzone. Są jednak trudnym do wyśledzenia i efektywnym sposobem przerzutu narkotyków z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych. Jednak, jak się okazuje, tym razem trafiła kosa na kamień, a dokładniej na żaglowiec szkolny ekwadorskiej marynarki wojennej Guayas. Podczas rutynowego rejsu szkoleniowego z kadetami na wodach międzynarodowych pomiędzy wyłącznymi strefami ekonomicznymi Kolumbii i Ekwadoru Guayas natknął się na dziwny obiekt pływający. Konstrukcja była niewidoczna na radach, była niska i wystawała niewiele nad powierzchnię wody. Załoga okrętu wykazała się refleksem i natychmiast zaalarmowała ekwadorską policję i urząd do walki z przestępczością zorganizowaną. A zanim służby dotarły na miejsce...sama zatrzymała podejrzaną jednostkę, stając się pierwszym w historii żaglowcem, który dokonał skutecznej akcji przeciwko przemytnikom narkotyków.

Jak się okazało, dziwny obiekt był właśnie narcosubem. Na pokładzie znajdowało się trzech obywateli Ekwadoru i jeden Kolumbijczyk.

 

Żaglowiec Guayas to trzymasztowy bark o długości całkowitej 78,4 metrów. Nosi nazwę jednej z największych ekwadorskich rzek, upamiętniającą imię wodza indiańskiego plemienia Huancavilca, zamieszkującego niegdyś tereny niedaleko obecnego miasta Guayaquil. Jest młodszym i nieco większym barkiem niż kolumbijska GLORIA. Ekwadorczycy podjęli decyzję o budowie żaglowca szkolnego w 1974 roku. Stępkę położono 1 czerwca 1976 roku a wodowanie kadłuba nastąpiło niecałe pięć miesięcy później. Trasa pierwszej morskiej podróży prowadziła z zachodu na wschód wokół Ameryki Południowej i obejmowała wizyty w 10 zagranicznych portach. żaglowiec odbywa zwykle jeden dłuższy rejs szkoleniowy rocznie.

Tagi: Guayas, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988