TYP: a1

Zwodowano holownik Bolko

środa, 10 października 2018
Z mediów/8fow.wp.mil.pl

W Remontowa Shipbuilding zwodowano w poniedziałek nowy holownik dla Marynarki Wojennej. „Bolko” jest pierwszą z sześciu jednostek tego typu,  budowanych w gdańskiej stoczni.

Jednostki pływające budowane w Remontowej przeznaczone są między innymi do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Dariusz Czajkowski ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. poinformował, że "Bolko" po wodowaniu będzie wyposażany w różnego typu urządzenia, które pozwolą jednostce wykonywać dodatkowe zadania  - ma służyć m.in. do wyławiania torped wystrzeliwanych w czasie ćwiczeń przez okręty czy śmigłowce. Dodatkowo ma służyć do przewozu ludzi - poza załogą będzie mógł zabrać dodatkowo 50 osób. Zostanie także przystosowany do przewożenia ładunku w paletach.

[t][/t] [s]Fot. http://8fow.wp.mil.pl[/s]

Holownik po przekazaniu Marynarce Wojennej (ma to nastąpić w lutym 2019), wejdzie do służby w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Następna jednostka ma trafić do 3. Flotylli Okrętów, a kolejne do 2020 roku w kilkumiesięcznych odstępach do obydwu flotylli.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,4 mln zł brutto i została zawarta w ramach projektu "zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik".

 

Podstawowe parametry:

Długość całkowita 29,20 m

Szerokość 10,40 m

Uciąg 35 t

Załoga (osób) 10

Wyporność do 490 t

Wysokość na śródokręciu 4,95 m

System napędowy:

 

Silniki Główne: 2 x 1200 kW

Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

 

Tagi: holownik, Bolko, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642