Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ludzie morza
TYP: a1
Artykuły - Ludzie morza
Biblioteka żeglarska rośnie
czwartek, 24 października 2024
SSI
Właściwie to już nie biblioteka, a historyczny ośrodek publikacji wodniackich. To co najdziwniejsze – nie prowadzi go żadna organizacja, zwłaszcza dotowana, ale żeglarz o cennych dla środowiska ambicjach. To taka odmiana „za swoje i na swoim”. O tej oryginalnej inicjatywie w SSI już jest kilka newsów. Chwała i kolejne podziękowania Michałowi Kozłowskiemu. Oczywiście i wszystkim PT Ofiarodawcom. Tylko patrzeć jak w tej nowej placówce pojawią się badacze i doktoranci.
Jeśli nie musicie - nie zawijajcie do polskich portów
piątek, 27 września 2024
W zasadzie to nic nowego. W czasach kiedy jeszcze żeglowałem starałem się trzymać zasady, że jeżeli nie musiałem – jacht „MILAGRO” nie zawijał do polskich portów. Po prostu – unikałem kłopotów. Od kiedy Państwowa Szkoła Morska awansowała do statusu szkoły wyższej – wśród jej absolwentów ujawniła się nie tylko żądzy wszechwładzy, ale i nieukrywanej niechęci wobec jachtów – zwanych w tym środowisku „chwastami morza”. Przykładów dużo – dziś aktualny – kłopoty armatora-skippera jachtu „Castania” bandery szwedzkiej przedstawione przez Jacka Zielińskiego.
Czy pożar w Gdańsku to wojna hybrydowa?
wtorek, 16 lipca 2024
Jak rozbudowywać polskie porty jachtowe? I.. czy warto?
poniedziałek, 24 czerwca 2024
kpt. Jerzy Kuliński
W nawiązaniu do kanonicznego „myślenie ma kolosalną przyszłość” zaczepię Was prowokacyjnym – „czy warto ”. Czasy się zmieniają, świat dochodzi do punktu przełomu - kalkulacje zyskują powszechne zrozumienie. Inwestowanie w jachting cruisingowy zaczyna prowokować właśnie takie kalkulacje – czy to się opłaci ? Turystyka, także wodna cywilizowanemu światu tu i ówdzie zaczyna wychodzić bokiem gospodarzom, czyli tubylcom. Nie tylko statkami, samolotami, samochodami ale i jachtami do nich przybywającymi tłumnie. Wszyscy widzimy spontaniczne i masowe protesty mieszkańców Majorki - perły Balearów: mamy turystów powyżej uszu – zwłaszcza Angoli! Widzimy jak do tej uciążliwości najazdów turystycznych ustawili się mieszkańcy Wenecji. Barcelona i Chorwacja też „dojrzewają”.
Nagroda Przyjazny Brzeg 2023 - wiecie, kto ją dostał?
poniedziałek, 10 czerwca 2024
Co grozi za piractwo? Same przywileje!
poniedziałek, 5 lutego 2024
Hanka Ciężadło
Historia pewnego nigeryjskiego pirata pokazuje dobitnie, że piractwo jak najbardziej popłaca: dzięki niemu można zyskać pozwolenie na stały pobyt w bogatym, cywilizowanym kraju, profesjonalną opiekę medyczną, pomoc w znalezieniu mieszkania, a także prawo sprowadzenia bliskich w ramach „łączenia rodzin”. Czy zatem można się dziwić, że obywatele Nigerii obierają taką ścieżkę kariery?
Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia
poniedziałek, 20 listopada 2023
Informacja prasowa
Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.
Agata Barwińska z kwalifikacją olimpijską dla Polski
poniedziałek, 21 sierpnia 2023
Informacja prasowa PZŻ
Agata Barwińska wywalczyła dzisiaj na wodach Morza Północnego kwalifikację olimpijską dla Polski w żeglarskiej klasie ILCA 6. W mistrzostwach świata klas olimpijskich Polka uplasowała się na 18 miejscu. W Hadze polscy żeglarze wywalczyli w sumie cztery przepustki do Igrzysk w Paryżu.
Dookoła świata: Zbigniew Gutkowski
wtorek, 8 sierpnia 2023
Rozmawiała: Hanka Ciężadło
Dzisiaj naszym rozmówcą zgodził się zostać Zbigniew Gutkowski, dla przyjaciół Gutek: kapitan jachtowy, płetwonurek, radiooperator, miłośnik psów, i... niedoszły mistrz ping-ponga; warto przypomnieć, że swojego czasu w tej ostatniej dziedzinie osiągnął nawet mistrzostwo Gdańska. Ostatecznie jednak postawił na żeglarstwo – i chyba dobrze się stało, bo dzisiaj Gutek to nie tylko doświadczony żeglarz i świetny fachowiec, ale też pierwszy Polak, który wziął udział w VELUX 5 Ocean Race i Vendee Globe. Postanowiliśmy zapytać go, jak to jest z pechem, szczęściem, Hornem i jak wygląda bliskie spotkanie z wielkim wodnym zwierzakiem...
Teraz to się zacznie...
poniedziałek, 24 lipca 2023
Hanka Ciężadło
… a może już się zaczęło? W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy stanowisko Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO) obejmie kobieta – pani admirał Lisa Franchetti. Zastąpi ona na adm. Michaela M. Gildaya, który pełnił tę funkcję od 2019 roku. Co to dokładnie oznacza? I czy "baba" na mostku to dobry pomysł?
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924