Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Poradniki
TYP: a1
Artykuły - Poradniki
Ratunku, pali się!
piątek, 9 września 2016
Monika Frenkiel
Pożar na łódce to sprawa nieprzyjemna i niebezpieczna, a jego skutki mogą być tragiczne, zwłaszcza jeżeli do pożaru dochodzi na wodzie. Dlatego zawsze najpierw warto sprawdzić wszelkie instalacje, które mogą stanowić zagrożenie i wiedzieć, jak reagować, żeby wyjść z sytuacji cało i zdrowo, a może i uratować łódkę.
Poradnik miłośnika słońca
poniedziałek, 29 sierpnia 2016
Monika Frenkiel
Lubimy ciepło, słoneczko i opalanie? To mieszkając w Polsce czujemy się jak w kiepskim dowcipie. Prognozy są zawsze odwrotne, nad morzem jest zawsze inaczej, niż w górach, a jak rano jest słońce i możemy wyjść w sandałkach to może się okazać, że wieczorem będziemy pić grzane piwo na rozgrzewkę. Albo jednego dnia upał a następnego szron na trawie. Sorry, taki mamy klimat. A jak już dorwiemy się do słoneczka, to z euforii pierwszego dnia spiekamy się na skwarek i resztę urlopu spędzamy obłożeni kefirem. Dlatego postanowiliśmy napisać poradnik amatora słońca.
Co pić, żeby się napić? Napoje, które najlepiej gaszą pragnienie
czwartek, 18 sierpnia 2016
Monika Frenkiel
Nie ma, nie ma wody na pustyni… no dobra, nie jesteśmy na pustyni, a na morzu, albo chociaż jeziorze, więc wody dookoła nas skolko ugodno. Jednak słońce leje się z nieba (czego wam życzymy, oczywiście), praca przy żaglach a może nawet i wiosłach nas zmęczyła, zlaliśmy się potem i teraz bardzo nam się chce pić. Oczywiście, najchętniej sięgnęlibyśmy po zimne piwo, ale na przykład jesteśmy skiperem i nam nie wolno. Co wtedy najlepiej ugasi nasze pragnienie?
Diabeł, kurze łapki i plan minimum
piątek, 12 sierpnia 2016
Anna Ciężadło
Podobno mężczyzna powinien być tylko trochę ładniejszy od diabła. Idąc tym tropem, żeglarz powinien przebić aparycją diabła morskiego, a żeglarka... ja wiem, może syrenę?
Szkoła żeglarstwa 4winds - Znaki kardynalne
czwartek, 11 sierpnia 2016
Kpt. Krzysztof Piwnicki
Wielokrotnie na naszych żeglarskich szlakach za równo morskich jak i śródlądowych spotykamy znaki nawigacyjne należące do grupy znaków kardynalnych. Wielu z nas, mimo często wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu jachtów i motorówek, przy spotkaniu z „kardynałką” musi przez chwilę zastanowić się co ona oznacza. Często też mamy poważne wątpliwości jak dany znak należy „czytać”. Spróbujmy zatem przypomnieć i usystematyzować widzę o tych znakach nawigacyjnych.
Nurkowanie dla początkujących
poniedziałek, 8 sierpnia 2016
Monika Frenkiel
Jesteśmy już mistrzami w każdej możliwej aktywności na wodzie i trochę nas korci, żeby rozszerzyć horyzonty. A właściwie bardziej spojrzeć w głąb tej wody, po której pływamy. Pokusa skądinąd słuszna, zwłaszcza, że wiele popularnych dla żeglarzy akwenów to jednocześnie atrakcyjne miejsca do nurkowania.
McGyver pod żaglami - nóż dla żeglarza
piątek, 5 sierpnia 2016
Anna Ciężadło
Po co żeglarzowi nóż? A nuż będzie trzeba coś ciachnąć, na przykład sprawiedliwie (czyli wcale nie po równo) podzielić śledzika? A tak zupełnie na poważnie - niemal każdy prawdziwy wilk morski może nam opowiedzieć przynajmniej jedną mrożącą krew w żyłach historię, jak to zwykły z pozoru nóż uratował mu łódź, tyłek, a nawet życie.
Jak zostać trenerem żeglarstwa?
piątek, 22 lipca 2016
Anna Ciężadło
Co właściwie jest potrzebne, by uczyć innych żeglarstwa? To zależy – naszych bliskich czy przyjaciół możemy oczywiście uczyć sami, niezależnie od tego, ile potrafimy (na szczęście, w przypadku nauki jazdy tak się nie da – wyobraźmy sobie typowego osiedlowego Sebę, uczonego przez ziomków). Jeżeli natomiast mamy zamiar uczyć „zawodowo”, czyli pobierać za to pieniądze lub inne profity, sprawa nie jest już taka oczywista - chociaż, dzięki pomysłom niejakiego Jarosława G., obecnie jest to znacznie prostsze, niż kiedyś.
Sokole oko - jak wybrać dobrą lornetkę na jacht?
wtorek, 19 lipca 2016
Anna Ciężadło
O tym, że dobrze jest widzieć, dokąd płyniemy, a nawet być w stanie określić precyzyjnie, czy na skale przed nami siedzi syrena, czy teściowa, nie trzeba nikogo przekonywać. Lornetka na jachcie być musi – co nie znaczy, że ma to być byle jaka lornetka, kupiona okazyjnie na bazarku. Zanim jednak popadniemy w drugą skrajność i zaciągniemy kredyt na 30 lat, by kupić taką „naprawdę porządną”, przyjrzyjmy się, jakie warunki powinna spełniać, aby kredyt wart był naszej hipoteki.
Najważniejszy problem na jachcie ;)
środa, 13 lipca 2016
Anna Ciężadło
Woda, wiatr, bezkresna przestrzeń... Rejs, zwłaszcza morski, w naturalny sposób prowokuje do rozmyślań i zapadania w filozoficzny nastrój. Wśród bardziej i mniej egzystencjalnych rozważań, jakie plątają się wówczas po głowie żeglarza, kluczowe miejsce zajmuje to jedno, najważniejsze pytanie: jak, do licha, sprawić, żeby piwo pozostało chłodne?
<
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8781)
Ludzie morza
(143)
Nowości w serwisie
(438)
Wieści z oceanów
(2015)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1068)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Podglądacz na wycieczkowcu (230)
Ruby - koniec epopei? (158)
Aktywiści kontra terminal pływający (141)
Kalendarium: 1 listopada
Inauguracja pierwszego powojennego roku akademickiego w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
czwartek, 1 listopada 1945
Konstanty Maciejewicz zostaje komendantem "Lwowa".
poniedziałek, 1 listopada 1926
Wypłynął z Cannes na jachcie "Firecrest" Alain Gerbault; trasa wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Tahiti, Samoa, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Azory do Hawru (koniec rejsu 27.07.1929 roku).
sobota, 1 listopada 1924