TYP: a1

Ringabulina - lina od serca

środa, 30 maja 2018
Anna Ciężadło

Na łódce i wokół niej mamy do czynienia z taką ilością lin, że czasami można odnieść wrażenie, iż służą one głównie do plątania się. Istnieje jednak pewien wyjątek - lina, która nigdy, przenigdy się nie plącze, bo pełni zbyt zaszczytną rolę, by zachowywać się, jak byle sznurek. Poznajcie panią ringabulinę.

Definicja

Ringabulina jest krótką linką, umiejscowioną w bardzo niezwykłym miejscu, a mianowicie - w sercu dzwonu okrętowego. Dzięki jej obecności możliwe jest wybijanie tzw. szklanek, co dzisiaj ma znaczenie raczej sentymentalne, ale w epoce świetności żaglowców, gdy nie wszyscy posiadali jeszcze smartfony, służyło do odmierzania czasu.

Dzwon okrętowy i jego lina przydają się również przy oddawaniu honorów oraz w czasie kiepskiej pogody, do wydawania tzw. sygnałów mgłowych (co w czasach radarów i GPS-ów pełni rolę bardziej szkoleniową, niż praktyczną).

Oczywiście tym, co wydaje dźwięki, jest serce dzwonu - ale brzmiałby on zupełnie inaczej, gdyby nie ringabulina, która sprawia, że dłoń marynarza nie dotyka metalowych elementów i nie powoduje powstawania żadnych fałszywych nut.

Co ciekawe, mimo iż rolę dzwonu okrętowego dawno temu przejęły bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, MPZZM (czyli Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu) nadal wymagają jego instalacji.

 

Wygląd

Ringabulina bywa nazywana najkrótszą liną w olinowaniu, co nie do końca jest zgodne z prawdą: tzn. najkrótsza jest zdecydowanie, ale prawdę powiedziawszy, wcale nie należy do takielunku.

Jak już wiemy, ringabulina umieszczona jest wewnątrz dzwonu okrętowego. Jednak, aby godnie się prezentować i spełniać swoją rolę, musi ona posiadać na końcu jakiś obciążnik - specjalny węzeł, a niekiedy również szeklę.

Ów „specjalny węzeł” jest w tym przypadku gałką bosmańską, nazywaną też skrajwęzłem lub po prostu bosmanką. Wygląda trochę jak piłka do siatkówki: jest z grubsza kulisty, a po bliższej obserwacji możemy zauważyć na nim potrójne, równoległe pasy, biegnące w trzech różnych kierunkach.

 

Etymologia

Ringabulina bywa niekiedy nazywana ryndabuliną, ale od razu zaznaczamy, że jest to zupełnie niepoprawna forma.

Natomiast słówko ringabulina jest jak najbardziej właściwe i pozostaje w ścisłej konotacji z funkcją, jaką pełni ten element. Jej pierwowzorem jest bowiem angielskie wyrażenie ring-a-bell-line, oznaczające „lina do uderzania w dzwon”.

Proste i piękne, prawda? Niczym ringabulina :-)

 

 

 

 

Tagi: ringabulina, lina, słownik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 marca

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940