TYP: a1

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Gdyni

poniedziałek, 5 sierpnia 2019
Informacja prasowa

W środę, 7 sierpnia, do Portu w Gdyni wejdzie brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco. Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) 7 sierpnia w godzinach porannych. To pierwsza wizyta jednostki w Gdyni.

Do Gdyni Cisne Branco zawinie bezpośrednio po udziale w regatach The Tall Ships Races, które zakończyły się w duńskim porcie Aarhus. Jest to trzecia wizyta brazylijskiego żaglowca w Polsce. Wcześniej jednostka dwukrotnie odwiedziła Szczecin podczas finałów The Tall Ships Races w 2013 i 2017 roku.
Podczas pobytu w Gdyni dowódca okrętu captain Adriano Marcelino Batista wraz z delegacją złoży wizytę w Inspektoracie Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego oraz w 3. Flotylli Okrętów. Spotka się także z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdynia. Wizyta brazylijskiego żaglowca zakończy się w poniedziałek 12 sierpnia.

Zwiedzanie
Pokład okrętu zostanie udostępniony dla zwiedzających w dniach 8-11 sierpnia w godzinach 10.00 – 19.00.

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii.
Okręt posiada 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2195 metrów kwadratowych. Długość całkowita jednostki (wraz z bukszprytem) wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, natomiast maksymalna prędkość na silniku to 11 węzłów. Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.

Tagi: Cisne Branco, fregata, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642