TYP: a1

Czy rafy koralowe uciekają przed globalnym ociepleniem?

wtorek, 1 lutego 2022
Z mediów

U wybrzeży Tahiti odkryto bardzo dużą, dziewiczą rafę koralową. Jednak, co nietypowe, rafa znajdowała się znacznie głębiej, niż to zazwyczaj byw. Czy może to świadczyć o tym, że koralowce także próbują się dostosować do zmieniających się warunków i uciec przed globalnym ociepleniem? Naukowcy twierdzą, że może to być jedna z hipotez.

 

Zazwyczaj rafy koralowe znajdują się w cieplejszych i płytszych wodach, do głębokości maksymalnie 35 metrów. Odkryta w pobliżu Tahiti rfa znajduje się głębiej – od 35 do 70 metrów! Co jeszcze bardziej niezwykłe, w przeciwieństwie do innych raf ta nie wykazywała śladu zniszczeń typowych dla koralowców. Nie było na niej śladu blaknięcia, zjawiska charakterystycznego dla tzw. stresu środowiskowego, powodującego stuprocentową śmiertelność kolonii.

Specjaliści twierdzą, że odkryta rafa, która według szacunków powstawała ok. 25 lat, może być pierwszą z wielu odkrytych na niespotykanej głębokości. Prof. Murray Robbert, biolog morski z Uniwersytetu w Edynburgu przyznaje, że odkrycie może świadczyć o tym, że koralowce także próbują sobie radzić z globalnym ociepleniem i rosnącą temperaturą wody, szukając schronienia głębiej niż zwykle.

Biorąc pod uwagę, że oceany na całym świecie osiągnęły rekordowe temperatury, koralowce szukają schronienia głębiej pod powierzchnią, a brak niekorzystnych zjawisk charakterystycznych dla innych raf na świecie pokazuje, że taktyka ta okazała się skuteczna. Naukowców zaskoczyło jednak to, że najwyraźniej koralowce na niespotykanej głębokości radziły sobie doskonale, mimo iż nauka twierdzi, że potrzebują sporo światła słonecznego, którego w głębinach jest mniej. Cóż, najwyraźniej przyroda nie powiedziała jeszcze odkrywcom ostatniego słowa.

Tagi: rafa koralowa, Tahiti
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912