TYP: a1

Lubicie maseczki?

piątek, 24 lipca 2020
Anna Ciężadło

My też nie. A jeszcze bardziej nie lubią ich nosić ryby, żółwie morskie i inne stworzenia, które stały się przypadkowymi ofiarami naszej ogólnoświatowej paniki oraz związanych z nią, nowych obyczajów. 

I od razu wyjaśniamy: to nie będzie tekst o zasadności noszenia masek i rękawiczek. Nie jest to nasza branża i dlatego nie wypowiadamy się na ten temat. Chcemy natomiast zwrócić Waszą uwagę na problem powstawania „okołowirusowych” zanieczyszczeń oraz podpowiedzieć prosty sposób na ich zminimalizowanie.

 

Odpady higieniczne – a może nie?

Jak to jest, że ludzie, którzy unikają plastikowych opakowań, rezygnują ze słomek i segregują śmieci, nie widzą nic złego w wyrzucaniu gdzie popadnie jednorazowych rękawiczek i zużytych maseczek? Też tego nie ogarniamy; pozostaje mieć nadzieję, że nie są to ci sami ludzie. Faktem jest jednak, że problem z tak zwanymi odpadami higienicznymi istnieje – i wciąż narasta. 

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska biją na alarm, podkreślając, że epidemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, więc tego rodzaju śmieci będzie przybywać. Poważnym problemem są nie tylko rękawiczki i maseczki, ale też niewielkie, choć liczne opakowania po płynach do dezynfekcji rąk, robione z tworzywa, które nie podlega recyklingowi. 

O tym, jaki to wszystko ma wpływ na środowisko, można przekonać się, oglądając fotorelacje, zamieszczane na Facebooku między innymi przez grupę  Opération Mer Propre, dokumentującą stan Morza Śródziemnego. 

Jeszcze gorzej jest w USA, gdzie świadomość ekologiczna społeczeństwa jest nieco mniejsza, niż w Europie; tam w wielu miejscach standardem stały się już awarie kanalizacji związane z wrzucaniem maseczek i lateksowych rękawiczek do… toalety. 

 

Jak temu zapobiec?

Najprościej byłoby zaprzestać noszenia tych środków ochrony – jednak, jak wiemy, na razie jest to niemożliwe; ich stosowanie jest nakazane w sklepach, miejscach użyteczności publicznej itp. Tego nie przeskoczymy – możemy jednak przeorganizować sposób, w jaki pozbywamy się zużytych środków ochrony. 

Wierzymy, że większość tego typu śmieci nie trafia na trawniki, a z nich do lasów, rzek i oceanów w sposób zamierzony; prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że są to przedmioty bardzo lekkie. Sprawia to, że są one łatwo porywane z koszy na śmieci przez wiatr i w ten sposób roznoszone w różne przypadkowe miejsca. 

Być może więc warto zastanowić się nad specjalnymi, zamykanymi pojemnikami? Jeśli umożliwi się ludziom dostęp do ekologicznych, sensownych rozwiązań, z pewnością z nich skorzystają. 

Dopóki takie systemy nie powstały, jedyne, co możemy zrobić, to… upychać zużyte maski i rękawiczki jak najgłębiej w śmietniku, ewentualnie wyrzucać je razem z innymi odpadkami, tak by zostały czymś przygniecione. To proste działanie nie będzie nas kosztować wiele wysiłku, a powielane na skalę masową, może zrobić naszej planecie sporą różnicę. 

 

 
Tagi: ekologia, covid-19, odpady, maseczki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872