TYP: a1

Michael Crichton "Pod piracką flagą"

środa, 20 października 2010
Z.
Pod piracką flagąNa widok takiej okładki natychmiast - co zrozumiałe – zabiło mocniej moje serce i porwałem tę książkę z półki, kierując się szybko w stronę kasy. Rynek księgarski nie rozpieszcza nas miłośników marynistyki i morskich opowieści. Zatem, gdy na okładce dostrzeżemy piękny żaglowiec, a w tytule pojawi się słowo „pirat”, to wyposzczeni i spragnieni przygodowej lektury, bez zastanowienia wyciągamy portfel. Nawet nazwisko autora - Michael Crichton – nie wystarczająco ostrzegło mnie przed zakupem, a powinno, bowiem popełnił on kilka światowych bestsellerów, których mimo usilnych prób nie udało mi się do końca doczytać, takie to były brednie.

Może w tym wypadku będzie inaczej... naiwnie myślałem, może to wreszcie soczysta, wartka, pełna wiarygodnych opisów, awanturnicza opowieść, z soczystymi, barwnymi postaciami.

Niestety - „Pod piracką flagą” atrakcyjny miała tylko tytuł i okładkę, w środku nuda i schematy. Główny bohater, kapitan Charles Hunter – bezbarwny jak kawałek wyblakłego płótna żaglowego. Jego przygody przewidywalne jak z czytanki, jeszcze się na dobre akcja nie rozpoczyna, a już wiemy jak się skończy. Kobiety niby piękne a jakoś nieciekawe, romanse nieprzekonujące, bitwy morskie bez dramaturgii i tak przez 350 stron za co trzeba było zapłacić 33 złote i 90 groszy – nawet tych groszy żal. Na domiar wszystkiego autor każe sterować galeonem hiszpańskim wyładowanym tonami złota za pomocą rumpla – powodzenia!

Michael Crichton
„Pod piracką flagą”
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz
Wydanie I 2010
cena: 33,90 zł

Z.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912