TYP: a1

Michael Crichton "Pod piracką flagą"

środa, 20 października 2010
Z.
Pod piracką flagąNa widok takiej okładki natychmiast - co zrozumiałe – zabiło mocniej moje serce i porwałem tę książkę z półki, kierując się szybko w stronę kasy. Rynek księgarski nie rozpieszcza nas miłośników marynistyki i morskich opowieści. Zatem, gdy na okładce dostrzeżemy piękny żaglowiec, a w tytule pojawi się słowo „pirat”, to wyposzczeni i spragnieni przygodowej lektury, bez zastanowienia wyciągamy portfel. Nawet nazwisko autora - Michael Crichton – nie wystarczająco ostrzegło mnie przed zakupem, a powinno, bowiem popełnił on kilka światowych bestsellerów, których mimo usilnych prób nie udało mi się do końca doczytać, takie to były brednie.

Może w tym wypadku będzie inaczej... naiwnie myślałem, może to wreszcie soczysta, wartka, pełna wiarygodnych opisów, awanturnicza opowieść, z soczystymi, barwnymi postaciami.

Niestety - „Pod piracką flagą” atrakcyjny miała tylko tytuł i okładkę, w środku nuda i schematy. Główny bohater, kapitan Charles Hunter – bezbarwny jak kawałek wyblakłego płótna żaglowego. Jego przygody przewidywalne jak z czytanki, jeszcze się na dobre akcja nie rozpoczyna, a już wiemy jak się skończy. Kobiety niby piękne a jakoś nieciekawe, romanse nieprzekonujące, bitwy morskie bez dramaturgii i tak przez 350 stron za co trzeba było zapłacić 33 złote i 90 groszy – nawet tych groszy żal. Na domiar wszystkiego autor każe sterować galeonem hiszpańskim wyładowanym tonami złota za pomocą rumpla – powodzenia!

Michael Crichton
„Pod piracką flagą”
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz
Wydanie I 2010
cena: 33,90 zł

Z.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871