TYP: a1

Susan Ronald "Elżbieta I Królowa piratów"

sobota, 21 września 2013
MZ

Mało znajdziemy w historii powszechnej postaci, o których słyszał zapewne każdy. Niewątpliwie spowodowała to nie tylko jej barwność, lecz przede wszystkim to, jak jej rządy wpłynęły na dzieje zarówno jej kraju, jak i świata. Gdy obejmowała tron, Anglia była państwem słabym, z opustoszałym skarbcem, wewnętrznie skłóconym i zagrożonym przez obce siły. A przecież jej panowanie wyniosło kraj do grona mocarstw i umożliwiło następnym pokoleniom władzę nad dwiema piątymi ziemskiego globu. 


Autorka biografii tej wybitnej władczyni, opierając się na źródłach historycznych i korespondencji z epoki, opisuje jak to było możliwe. Geniusz królowej polegał na tym, że potrafiła oprzeć się na grupie awanturników, którzy stworzyli podwaliny pod morską potęgę Anglii i zapewnić jej panowanie na morzach i oceanach, przełamując dominację Hiszpanów i Portugalczyków. Tę prawdę znakomicie oddaje tytuł książki – Królowa piratów. Tak, to królewscy korsarze zapewnili Koronie bogactwo. Elżbieta często współfinansowała ich łupieżcze, ale i handlowe wyprawy, czerpiąc z tego procederu zyski. Jednocześnie potrafiła grą dyplomatyczną wzmacniać pozycję Anglii. Okres jej rządów to jednocześnie rozkwit sztuki i nauki, wystarczy wspomnieć Marlowe`a, Szekspira czy postać, która znakomicie łączyła role pirata i poety – sir Waltera Raleigh`a, a także wybitnego kartografa Mercatora.


Opowieść o Elżbiecie I jest jednocześnie opowieścią o żeglarzach, awanturnikach, odkrywcach, o bitwach morskich i skarbach jakie z Nowego Świata napływały do Europy. Czyta się tę biografię jak przygodową powieść, w której niebagatelną rolę pełnią Francis Drake, John Hawkins i inni przedsiębiorczy korsarze. Szkoda jednak, że książki tej nie zaopatrzono w indeks nazwisk, to istotne niedopatrzenie, w pewien sposób zubażające tę biografię.


Susan Ronald „Elżbieta I Królowa piratów”

Wydawnictwo Bellona Warszawa 2009

stron: 410

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871