TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Maciej Krzeptowski

wtorek, 11 października 2011
Kinga Rzucidło
Jak kiedyś przed laty Sabała rozsławił Tatry i Zakopane, tak teraz jego prawnuk Maciej Krzeptowski promuje żeglarstwo i szeroko rozumianą turystykę wodną.

Krzeptowski urodził się w roku 1938 w Rabce. W roku 1962 ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie w 1978 roku uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Kiedy w roku 1957 został członkiem szczecińskiego Jacht Klubu AZS rozpoczęła się jego trwająca po dziś dzień przygoda z żeglarstwem. Żeglować zaczął po jeziorze Kiekrz, pływał po Pojezierzu Mazurskim, jeziorach Pojezierza Zachodniopomorskiego, uczestniczył w bałtyckich rejsach, na "Darze Szczecina" startował w Mistrzostwach Polski i w Regatach Bermudzkich. Na przełomie lat 1972-1981 jako ichtiolog w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu odbywał rejsy na łowiska Afryki Zachodniej, kolejno w latach 1975-1976 był kierownikiem ekipy naukowej na mt. "Tazar" w pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej. W roku 1996 powrócił do Szczecina i podjął działalność w szczecińskiej Szkole pod Żaglami.

Kiedy w roku 2000 zły stan zdrowia zmusił jego przyjaciela Ludomira Mączkę do przerwania rejsu, Krzeptowski przejął w Auckland jacht s/y "Maria". Rejs w ramach polsko-czeskiej wyprawy „Victoria 2000” wiódł szlakiem Magellana dookoła świata. Kpt. Maciej Krzeptowski poprowadził jacht kolejno przez Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, następnie okrążył Przylądek Dobrej Nadziei, wyspę Św. Heleny, wyspy Fernando de Noronha, Barbados na Karaibach, Azory i powrócił do macierzystego portu w Szczecinie. Podczas trwającego 4 lata rejsu, jacht przebył około 40 tysięcy mil morskich, zawinął do 45 portów w 19 krajach. Prócz żeglarskiego wyczynu celem ekspedycji było prowadzenie badań naukowych oraz zebranie okazów muzealnych w zakresie przyrody morza.

Za tę okołoziemską wyprawę obydwaj kapitanowie otrzymali III nagrodę "Rejs Roku 2003", zostali także wyróżnieni nagrodą „Kolosy 2003” w kategorii żeglarstwo. Wspomnienia z rejsu i relację z trwającej 32 miesięcy żeglugi Krzeptowski zawarł na kartach swej książki "Marią" dookoła świata 20 lat później".

Z wykształcenia biolog i doktor nauk przyrodniczych, z pasji żeglarz, podróżnik i muzealnik. Jako kierownik działu przyrody w Muzeum Narodowym w Szczecinie wystawił swe poświęcone morzu ekspozycje muzealne: "Przyroda morza", "Polacy w wyprawach polarnych" i "Marią" przez Pacyfik". Jest także pisarzem, autorem książek. Poza wcześniej wspomnianą pozycją, literacki dorobek uzupełniają książki: „Pół wieku i trzy oceany" i "Mam na imię Ludomir”.

Maciej Krzeptowski był uczestnikiem wielu regat i rejsów, brał udział m.in. w międzynarodowych regatach Kieler Woche i Round Gotland. Prowadził kursy i obozy dla młodzieży, zorganizował wiele nagradzanych rejsów. Był także popularyzatorem turystyki górskiej, odbył wiele pieszych wędrówek po polskich Beskidach, Tatrach, ale i Himalajach, górach Szkocji i Chile.

Jest Honorowym Ambasadorem Szczecina, członkiem Bractwa Wybrzeża i członkiem stowarzyszenia „Szczecińska Szkoła Pod Żaglami”. Od 2008 roku zasiada w radzie programowej Polskiej Fundacji Morskiej.

Maciej Krzeptowski nadal aktywnie uczestniczy w żeglarskim świecie, czego dowodem był udział w wyprawie Islandia 2009. Jako współorganizator i kapitan powiódł śladem legendarnego jachtu „Witeź II" jacht "Stary" dookoła Islandii. Rejs, który odbył się w dniach 31.05 - 1.08.2009 roku zapoczątkował obchody 65-lecia polskiego żeglarstwa w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Młodzi żeglarze ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego pod wodzą kapitana w ciągu 63 dni przepłynęli blisko 4 tysiące mil morskich, odwiedzili 29 portów w 6 krajach. Wyprawa została uznana za najciekawszy rejs żeglarski w 2009 roku, a Maciej Krzeptowski otrzymał pierwsze honorowe wyróżnienie "Rejs Roku 2009".

W 2010 roku żeglarz zorganizował rejs "Darem Szczecina" do duńskiego portu Hanstholm, w którym Bracia Wybrzeża, uczniowie i studenci zamontowali tablicę poświęconą polskim rybakom, którzy zginęli nieopodal portu 35 lat temu w styczniowym sztormie. Nominowany do prestiżowej nagrody "Żeglarz Roku 2010", choć głównego tytułu nie uzyskał, zasłużył na uznanie, już sama nominacja była ogromnym wyróżnieniem. Jako laureat został uhonorowany pamiątkową statuetką.

Bibliografia:
1. http://www.zeglarzroku.pl/nominacje
2. Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarki w Szczecinie http://www.zozz.com.pl/
3. Oficjalny Portal Miasta Szczecin http://www.szczecin.eu/
4. Krzeptowski M. "Marią dookoła świata 20 lat później", Wydawnictwo Bernardinum 2005
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 grudnia

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857