TYP: a1

Pięć nowych wysp na Oceanie Arktycznym

piątek, 25 października 2019
Monika Frenkiel

Na Oceanie Arktycznym pojawiło się pięć wysp. Nie, to nie przeoczenie naukowców – to efekt zmian klimatycznych. A dokładnie tych pięć wysp powstało, bo topi się lodowiec Nansena.

[t][/t] [s]Fot. Pixabay[/s]

Rosyjskie odkrycie

Powstanie nowych wysp w okolicach archipelagu arktycznego Nowa Ziemia i Ziemi Franciszka Józefa potwierdziła Rosyjska Marynarka Wojenna.  Poinformował o tym podczas konferencji prasowej wiceadmirał Aleksander Moiseyev z Floty Północnej Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Początkowo odkrywcy sądzili, że wyspy są częścią lądową głównego lodowca, jednak okazało się, że to nieznane wcześniej, osobne wyspy. Najmniejsze mają powierzchnię zaledwie 30 metrów kwadratowych, jednak największe z nich są dwa razy większe niż np. Watykan.

 

Wyspiarskie dzieci

W 2016 roku po raz pierwszy na zdjęciach satelitarnych zaobserwowano ogromne pęknięcie lodowca Nansena. Zarówno topnienie, jak i odrywanie się od lodowca jego fragmentów są efektem wzrostu temperatury zarówno wody, jak i powietrza. Od tamtej pory naukowcy ostrzegają, że lodowiec Nansena może podzielić los lodowców Larsen A i Larsen B, które uległy całkowitemu roztopieniu. Na razie efektem topnienia Nansena są nowe wyspy.

Co ciekawe, według glacjologa Floty Północnej wyspy mogły ukształtować się w ciągu dekady a choć istnieją stosunkowo krótko, zaobserwowano na nich pierwsze formy życia. Aleksander Kornis, szef Służby Hydrograficznej Floty Północnej Rosji opowiadał, że na młodych wyspach widać już pierwsze rośliny oraz ptaki, a także pierwsze dowody istnienia zwierząt lądowych na tym obszarze: znaleziono między innymi ślady niedźwiedzia polarnego.

 

Będzie ich więcej

Jak się okazuje, nasza piątka to nie pierwsze wyspy, których powstanie zaobserwowano na Oceanie Arktycznym – i pewnie nie są ostatnie. W miarę ocieplania się klimatu lodowce kurczą się i odsłaniają ląd poniżej a w tym regionie temperatura jest ostatnio wyższa o 5-6 stopni w porównaniu z dotychczasową średnią. Według raportu ONZ utrata lodowców w Arktyce w latach 2015-2019 była większa niż w jakimkolwiek innym badanym okresie.  

Tagi: lodowiec, Ocean Arktyczny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988