TYP: a1

Wenecja: statek uderzył w nabrzeże

poniedziałek, 3 czerwca 2019
Z mediów

Wycieczkowiec MSC Opera uderzył w nabrzeże w Wenecji i inną, mniejszą jednostkę. Cztery osoby zostały ranne. Czy wydarzenie sprawi, że do miasta przestaną być wpuszczane wielkie wycieczkowce?

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę rano ok. godz. 8.30 w Canale della Giudecca na nabrzeżu San Basilio. Wycieczkowiec przy akompaniamencie syreny okrętowej uderzył w nabrzeże. Przepłynął następne kilkadziesiąt metrów ocierając się o nie, jednocześnie trafiając i odpychając od brzegu mniejszy statek. Cały wypadek został nagrany przez przechodniów a na filmie widać, że cała sytuacja wzbudziła panikę wśród spacerowiczów.

Jak informują włoskie media, w zdarzeniu ranne zostały cztery osoby, pasażerowie mniejszej jednostki. Dwie z nich odniosły drobne obrażenia, dwie trafiły do szpitala. Jak twierdzi „Corriere della Sera”, do wypadku mogło dojść z powodu uszkodzenia liny, używanej do połączenia wycieczkowca z holownikiem, który wprowadzał statek do weneckiego kanału. Silny prąd jednocześnie pchał jednostkę w stronę brzegu.

 

Sytuacja z MSC Opera dała kolejny argument w toczącej się w Wenecji już od dłuższego czasu dyskusji, czy należy ograniczyć mozliwość wpływania do miasta dużych wycieczkowców. Po ostatnim zdarzeniu z protestem przeciwko wielkim jednostkom wystąpiła grupa aktywistów z organizacji No Grandi Navi („Nie dla wielkich statków”).

 

MSC Opera należy do włoskiego armatora MSC Cruises. Statek zbudowany był 15 lat temu, jest zarejestrowany w Panamie. Ma 275 metrów długości i 54 metry wysokości, a pokładzie może pomieścić 2679 pasażerów.   

Tagi: Wenecja, wycieczkowiec, MSC Opera, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871