TYP: a1

Nowoczesne pustelniki

wtorek, 9 stycznia 2024
Hanka Ciężadło

Kilka miesięcy temu naukowcy oficjalnie ogłosili, że żyjemy już w antropocenie, czyli epoce zdominowanej przez człowieka (i plastik). Nie wiadomo, skąd kraby pustelniki się o tym dowiedziały – ale najwyraźniej wzięły sobie tę informację do serduszek, i zamiast przestarzałych muszelek, zaczęły używać dużo lepszego materiału...

Tradycyjne budownictwo jest passé

Uczeni z Warszawy i Poznania opublikowali w "Science of the Total Environment” bardzo ciekawy artykuł dotyczący krabów pustelników i ich zwyczajów. Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy coś wyjaśnić: pustelniki to tak naprawdę nie są kraby, tylko raki, a mówiąc dokładnie: miękkoodwłokowce (Anomura).

Ich cechą rozpoznawczą jest to, że w odróżnieniu od reszty raczej rodziny, mają miękkie, a więc podatne na uszkodzenia odwłoki. Taki wrażliwy element trzeba jakoś chronić przed urazami, dlatego zwykle pustelnik szuka sobie wygodnej, opustoszałej muszli i włazi do niej tyłem w taki sposób, by wystawały tylko przód ciała, nogi i groźne szczypce.

W "Science of the Total Environment” czytamy jednak, że pustelniki coraz częściej porzucają tradycje przodków, i zamiast muszelek, czy innych pochodzących z natury materiałów, zaczynają masowo wykorzystywać... plastikowe nakrętki.

Dlaczego to robią?

Bo mogą. Podobnie jak my – jeśli znajdziemy proste, łatwo dostępne rozwiązanie danego problemu, nie będziemy uparcie trwać przy przestarzałych metodach.

Oczywiście krab upchany w plastikowym pojemniku wygląda dużo mniej stylowo, niż w eleganckiej muszli – jednak, jak podkreślają uczeni, nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne. Rzecz w tym, że zwierzętom łatwiej jest znaleźć plastikowy śmieć, niż muszlę. O czym to świadczy?

Jak podkreślają prof. Marta Szulkin i dr Zuzanna Jagiełło (Instytut Biologii Ewolucyjnej UW) i dr Łukasz Dylewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), tworzywa sztuczne należa dziś do najczęsicej spotykanych odpadów w morzach. Do nieco mniej popularnych śmieci, wykorzystywanych przez kraby jako domki, należą szyjki butelek oraz metalowe gwinty żarówek. Co zatem było nie tak z muszelkami?

Znak czasów

Pustelniki nie są wybredne - wystarczy im, żeby osłona odwłoka była twarda, w miarę lekka i łatwo dostępna. Może być używana, nawet wielokrotnie, bo w krabowe życie niejako z definicji wpisane są liczne przeprowadzki. Jak tłumaczą naukowcy, chodzi o to, że krab pustelnik rośnie – a jego domek nie. Po pewnym czasie zaczyna mu być za ciasno, więc musi poszukać sobie nowego, większego lokum. A to, że łatwiej mu znaleźć śmieci, niż muszle, to już nie jego wina.

Uczeni zaznaczają jednak, że takie zachowanie może mieć daleko idące konsekwencje; wybór „sztucznych muszli” wpłynie bowiem na takie elementy krabiego życia, jak dobór naturalny, bodźce zapachowe, możliwość ukrycia się przed drapieżnikami itp. W tej ostatniej kwestii trzeba jednak zauważyć pewną prawidłowość: im więcej śmieci wokół, tym lepszy kamuflaż zapewni kawałek plastiku. Może więc kraby pustelniki "ubrane" w plastik nie tylko chcą być naszym wyrzutem sumienia, ale po prostu są sprytne? 

 

Tagi: krab, pustelnik, plastik, ekologia, nauka, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872