TYP: a1

Rosja kupiła jacht Stalina

wtorek, 24 kwietnia 2018
Monika Frenkiel

Okazuje się, że polski rząd, kupując Damę z łasiczką od fundacji Czartoryskich nie jest jedynym, który zrobił taki deal życia. Podobny zrealizował Rosja, kupując parostatek, którym po Rosji sowieckiej podróżował Stalin.

Parostatek nosi oficjalne imię „Maksim Gorki”, ale nieoficjalnie nazywany jest „jachtem Stalina”. Zbudowano go w 1934 r.  W latach 60-tych XX w. służył jako statek wycieczkowy. Do 2015 r. był wykorzystywany na bankiety i oficjalne przyjęcia rządowych delegacji, a w 2016 r. został zakonserwowany. 

Jacht był własnością firmy żeglugowej MRU i tu zaczyna się robić śmiesznie, bowiem firma należy do  rosyjskiego miliardera Romana Trocenko. 48-letni przedsiębiorca to doradca prezesa Rosneft i kurator projektów szelfowych koncernu – choć koncern ma ostatnio niejakie kłopoty, ze względu na zachodnie sankcje. Pan Trocenko majątek zbił na żegludze śródlądowej, deweloperce i zarządzaniu  lotniskami w Rosji – aż 11, m.in. w Kaliningradzie, Czelabińsku, Nowosybirsku, Murmańsku i Czycie. A teraz, no cóż, z dobroci serca, pozwolił rosyjskiemu rządowi odkupić od siebie parostatek, za, bagatela, 20 mln rubli (czyli jakieś 1,2 mln złotych). Jacht kupiła państwowa instytucja „Kanał imienia Moskwy”, która planuje otworzyć w nim muzeum. Oczywiście po remoncie, którego koszt szacuje się na dodatkowe 50 mln rubli. Ale kto bogatemu zabroni…

Na statku bywali np. Nikita Chruszczow i Leonid Breżniew. Jednak żeby było śmieszniej, to choć „Maksym Gorki” służył  jako osobista jednostka Józefa Stalina to noga dyktatora na nim nie postała…

Tagi: Maksym Gorki, parostatek, Józef Stalin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912