TYP: a1

Kiedy Niemcy odpuszczą Nord Stream 2?

czwartek, 19 maja 2022

Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła rozkład sił w Europie, a zapewne również na świecie. Przy okazji wyszły na jaw różne nieoczywiste powiązania. Jednym z nich była kwestia niemiecko-rosyjskich gazociągów, uparcie forsowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. Na szczęście wygląda na to, że postanowili oni zerwać toksyczny układ z Rosją. 

Odcięcie źródła finansowania

Kupowanie czegokolwiek od bandyty oznacza płacenie mu pieniędzy — a można domniemywać, że nie przeznaczy on zainkasowanych środków na działalność dobroczynną. Jest zatem oczywiste, że jak najszybsze zakończenie handlu z Rosją leży w interesie nie tylko Ukrainy, ale i całego cywilizowanego świata. Nie oznacza to, że proces zrywania stosunków handlowych będzie łatwy i bezkosztowy. Jest to jednak konieczne, by jak najszybiecj zakończyć barbarzyństwo, jakie ma miejsce na Ukrainie. 

Niemcy, jako główny orędownik kupowania paliw od Rosjan, uparcie nalegali na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, i to pomimo protestów wielu krajów oraz ekologów (w tym również ekologów niemieckich). Tym bardziej cieszy więc deklaracja o rezygnacji, jaką złożył właśnie zarząd fundacji klimatycznej związanej z tym projektem. Wiemy, że z pewnością plany były inne, pieniądze zostały wydane, a przyszłe zyski – oszacowane. 

Co to oznacza?

Głównym celem tej pochodzącej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego fundacji było wspieranie kontrowersyjnego gazociągu. O rezygnacji zarządu poinformowała premier landu Manuela Schwesig, związana z partią SPD. Trzeba podkreślić, że nie nastąpi to od razu – zgodnie z planem, rezygnacja stanie się faktem dopiero pod koniec września tego roku. Umożliwi ona jednak rozwiązanie fundacji na wniosek parlamentu krajowego.

Jest to ważny krok w kierunku zaprzestania działań wspierających Rosjan, a co za tym idzie — wojnę. Warto przypomnieć, że na czele wspomnianej fundacji stoi Erwin Sellering (również z SPD), który od wielu lat znany jest z popierania projektów niemiecko-rosyjskich. Część z nich współfinansowana jest przez rosyjski Gazprom. 

 

Tagi: Rosja, Niemcy, Nord Stream 2, gazociąg, wojna, rezygnacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872