TYP: a1

Księga morza czyli jak złowić rekina giganta

piątek, 14 lipca 2017
Monika Frenkiel

Świetna literatura faktu dotycząca morza i związanej z nim gospodarki człowieka. A także piękna książka o przyrodzie i obcowaniu z naturą.

Dwóch przyjaciół – Morten A. Strøksnes, pisarz, dziennikarz i historyk i Hugo: rybak od pokoleń, miłośnik morza, artysta odnawiający stara fabrykę postanawia wybrać się niecodzienne polowanie. Misja zajmie im rok i bynajmniej nie skończy się tak jak chcieli.

Ta misja to polowanie na wielkiego rekina polarnego, który żyje w głębinach morskich w pobliżu Archipelagu Lofoty, uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Rekin dorasta do 8 metrów długości, waży ponad tonę i dożywa pięciuset lat. Jego mięso zawiera toksyny, przyprawiające ludzi o halucynacje. Ale nie chodzi o mięso, tylko zmagania człowieka z naturą, polowanie na mityczną bestię, wyzwania stawiane sobie i przekraczanie własnych granic.

Morten i Hugo zarzucając przynęty, walcząc ze sztormem, mijając mielizny i szkiery przemierzaja kolejne morskie mile w rytmie wyznaczanym przez pory roku. Rozmawiają o życiu, polowaniu, ucieczce od cywilizacji i morzu – jego tajemnicach, niezwykłości, istotach zamieszkujących głębiny. Dla Mortena to także pretekst do opowiedzenia czytelnikowi o nieznanych faktach dotyczących życia głębin, przyrody, ekosystemu, a także gospodarki Norwegii związanej z morzem i połowami, wyniszczającej lokalne źródła i gatunki.

To arcyciekawy reportaż o morzu, pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków. To jednocześnie książka, która pozwala nam uciec na chwilę od cywilizacji i zaspokoić dziecięce marzenie o wielkiej przygodzie. Jej literackie wartości doceniono, przyznając autorowi Nagrodę Bragego i Nagrodę Krytyków.

 

Tytuł: „Księga morza czyli jak złowić rekina giganta z małego pontonu na wielkim oceanie o każdej porze roku”

Autor: Morten A. Strøksnes

Wydawnictwo Literackie

 

 

Tagi: Morten A. Strøksnes, rekin, Lofoty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912