TYP: a1

Richard Water "Wyprawa lorda Ansona dookoła świata"

sobota, 12 lipca 2014
MZ

Oto kolejna pozycja, którą przedstawiam w tej rubryce, powodowany już kiedyś wspominanym poczuciem „misji” przypominania książek niegdyś wydanych, arcyciekawych, a które obecnie można znaleźć jedynie w otchłani antykwariatów i na antykwarycznych serwisach internetowych. 


Ale do rzeczy – jest rok 1739, Anglia zajmuje już czołowe miejsce w handlu europejskim, rośnie też jej potęga morska. To przyspiesza decyzję podjęcia konfrontacji, z drugą, tracącą wprawdzie znaczenie i chylącą się ku upadkowi morską potęgą jaką jest Hiszpania. Najlepszym miejscem uderzenia stanowią oczywiście jej zamorskie terytoria. Anglia wystawia dwie floty. Jedna pod dowództwem admirała Vernona skierowana została do Zatoki Meksykańskiej, druga miała plądrować zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej oraz napadać na hiszpańskie okręty podążające szlakiem między Meksykiem a Filipinami – tą eskadrą dowodził lord George Anson.


O wyprawie opowiada jej uczestnik, kapelan, jednocześnie człowiek nieźle rozeznany w żeglarskim rzemiośle. Otrzymujemy relację z pierwszej ręki, która w sposób pozbawiony emocji przedstawia nam wręcz niewiarygodny, okrutny i trudny do wyobrażenia obraz życia na okrętach Royal Navy. Sztormy, choroby nękające załogę, życie pod pokładem w ciasnocie, zaduchu i wszechobecnym brudzie to codzienność. Wystarczy dodać, że po kilkakrotnych próbach przedostania się wokół Hornu, na Pacyfik dotarły tylko cztery okręty, a na jednym z nich przy życiu pozostała jedynie jedna czwarta załogi. Jak w porządnej powieści morskiej mamy tu także opis zdobywania pryzów i ataków na hiszpańskie miasta.


Lord Anson powrócił do Angli na „Centurionie”, prowadząc zdobyty galeon. Jego okręt zakotwiczył w Spithead 15 czerwca 1744 roku. Wyprawa trwała trzy lata i dziewięć miesięcy. Wkrótce po tym Georg Anson został zastępcą pierwszego lorda Admiralicji, a nieco później pierwszym lordem Admiralicji. Na tym stanowisku przeprowadził szereg reform, które przyniosły mu przydomek „ojca marynarki angielskiej”. Niektóre z nich przetrwały w Royal Navy do dziś.


Richard Water „Wyprawa lorda Ansona dookoła świata”

Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1978

Stron: 232

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871