TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Zbigniew Puchalski

sobota, 25 czerwca 2011
Kinga Rzucidło
Żeglarz urodził się 28 marca 1933 roku w Warszawie w rodzinie Aleksandry z d. Gellert i Bolesława Puchalskich. 1 września 1939 roku rodzina ucieka z bombardowanej Warszawy do Pruszkowa. Jego ojca - oficera 14 pułku Ułanów Jazłowieckich - ewakuowano na wschodnie granice Polski. Ciężko ranny pozostał we Lwowie, gdzie został aresztowany przez Rosjan. Udało mu się uciec z transportu wiozącego więźniów do Katynia i piechotą wrócił do Warszawy, niestety zmarł z powodu wyczerpania i odniesionych ran.

Zbigniew Puchalski, jak sam wspominał, od zawsze interesował się podróżami. Książka i atlas geograficzny były nieodzownymi towarzyszami dziecięcych lat. W roku 1945 wraz z rodziną osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych w Koszalinie. Zahipnotyzowany turkusowym morzem i złocistymi plażami czuł, że zostanie tu na zawsze.

Zapisał się do Klubu Ligi Morskiej, w roku 1948 ukończył kurs w Państwowym Centrum Wyszkolenia Morskiego w Gdyni. Następnie wyjechał na Śląsk i podjął naukę w Liceum Przemysłu Hutniczego w Chorzowie. Ucząc się jednocześnie pracował na nocne zmiany w kopalniach węgla kamiennego, a w soboty i niedziele przy rozbiórce i remoncie pieców martenowskich w Hucie Batory.

Jedynie w wakacje Puchalski miał kontakt z morzem. Spędzał je w macierzystym klubie żeglarskim „Tramp”, żeglował po jeziorze Jamno i Bałtyku, ponadto pracował jako ratownik na nadmorskich plażach.

Na przełomie lat 1952/53 podjął pracę w Walcowni Metali Kolorowych „Dziedzice” następnie rozpoczął studialna Wydziale Metalurgii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W roku 1961 uzyskał dyplom magistra inżyniera i wrócił do Koszalina. W 1964 roku uzyskał stopień jachtowego sternika morskiego. Rok później objął posadę starszego technologa w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, później w Dziale Programowania Rozwoju Stoczni. W roku 1965 Puchalski opatentował wynalazek "Metoda zabezpieczenia izolatorów do tranzystorów przed korozją". Otrzymane zań wynagrodzenie przeznaczył na budowę jachtu pełnomorskiego.

Mimo natłoku pracy nie przestał podnosić swych kwalifikacji żeglarskich, w roku 1967 zdobył stopień jachtowego kapitana żeglugi bałtyckiej, dwa lata później patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W roku 1969 roku w barwach stoczniowego Jacht Klubu „Stal” zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie STAR, do 1971 roku przebył 15 tys. mil morskich.

Zakupił i własnoręcznymi siłami i przy pomocy Stoczni im. Komuny Paryskiej odbudował przeznaczony na złom wrak zbudowanego w 1935 roku jachtu. 7 września 1970 roku odbył się uroczysty chrzest „Mirandy”. Zdobyte kwalifikacje żeglarskie i własny jacht umożliwiły Puchalskiemu podjąć kroki do wzięcia udziału w Transatlantyckich Regatach Samotników. W regatach mogli wystartować zawodnicy, którzy odbyli samotny rejs treningowy na dystansie minimum 500 mil morskich bez zawijania do portów i bez kotwiczenia, na jachcie, na którym mieli zamiar startować.

Zbigniew Puchalski rozpoczął więc przygotowania do odbycia treningowego rejsu. 4 lipca 1971 roku „Miranda” została załadowana w gdańskim porcie na m.s. „Wadowice” i przetransportowana do portu Cork w Irlandii. Stamtąd 17 lipca żeglarz wypłynął w samotny rejs przez Atlantyk. 21 sierpnia dotarł do Plymouth. Pomyślny rejs zaowocował otrzymaniem certyfikatu uprawniającego do startu w regatach. Nadszedł czas na realizację drugiej części wyprawy, powrotny rejs „Mirandą” przez kanał La Manche, Cieśninę Kaletańską i Morze Północne do Gdyni. W trwającym 98 dni rejsie Zbigniew Puchalski przebył 3650 mil morskich zawijając do 19 portów. Za swój wyczyn otrzymał nagrodę Conrada i II nagrodę honorową w kategorii „Rejs roku 1971”.

17 czerwca 1972 roku „Miranda” ponownie stanęła w porcie w Plymouth na starcie transatlantyckich regat samotnych żeglarzy OSTAR-72. Trasa wiodła z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA. Zbigniew Puchalski pokonał dystans 3670 mil morskich w 45 dni i 10 godzin i 5 minut. Na 55 startujących jachtów „Miranda” zajęła 32 miejsce. Za udział w regatach żeglarz został otrzymał nagrodę honorową „Rejs roku 1972”.

W roku 1971 Puchalski otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w regatach okołoziemskich Whitbread Round The World Race. Z jego inicjatywy Stocznia im. Komuny Paryskiej patronowała budowie jachtu „Copernicus”. W regatach dookoła świata Whitebread w 1973 roku Zbigniew Puchalski brał udział jako członek załogi, a „Copernicus” zajął 11 miejsce.

W roku 1975 żeglarz został członkiem YKM „Gryf” w Gdyni i w tym samym roku na brytyjskim jachcie s/y „Orzeł” pod polską banderą wystartował w samotnych regatach atlantyckich AZAB-75. Na 56 startujących jachtów „Orzeł” zajął 13 miejsce.

W 1976 roku ponownie na „Mirandzie” Puchalski wziął udział w regatach transatlantyckich OSTAR-76, tym samym rozpoczął pierwszy etap rejsu dookoła świata. 5 czerwca 1976 roku Zbigniew Puchalski wyruszył w trwający cztery lata samotny rejs. Trasa wiodła z Plymouth do Newport, następnie przez Bermudy, Wyspy Morza Karaibskiego, Kanał Panamski, Australię, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Plymouth, Morze Północne, Kopenhagę, by wreszcie zacumować w bałtyckim porcie.

W roku 1981 wyemigrował do Australii i podjął pracę w koncernie CRA-Comalco w Sydney. W 1997 roku przeszedł na emeryturę i osiedlił się w Queensland w północno-wschodniej części Australii.

Za swoje osiągnięcia Zbigniew Puchalski został odznaczony szeregiem wyróżnień i medali. Poza wspomnianymi nagrodami „Conrada” i „Rejs Roku” otrzymał medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, order złotego ananasa oraz dyplom honorowego członkostwa Towarzystwa Geograficznego w Waszyngtonie. Zwieńczeniem jego osiągnięć były odznaczenia: Zasłużony Pracownik Morza, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, Zasłużony Ziemi Gdańskiej.

* Z. Puchalski „Mirandą przez Atlantyk”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872