TYP: a1

Niemiecka marynarka wojenna zabiła morświny na terenie rezerwatu

poniedziałek, 25 listopada 2019
Z mediów

W Morzu Bałtyckim zginęło 18 morświnów. Zwierzęta padły ofiarą detonacji przeprowadzonej  przez niemiecką marynarkę wojenną.

W czasie manewrów NATO Bundesmarine wysadziła kilkadziesiąt min z II wojny światowej, znajdujących się w cieśninie Bełt Fehmarn między Danią i Niemcami. Na 42 wysadzone miny 39 było zlokalizowanych na terenie rezerwatu.  Po eksplozji znaleziono 18 martwych morświnów – poinformowała o tym  organizacja Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU).

NABU oskarża marynarkę wojenną o złamanie prawa, bo wysadzanie mi na terenie rezerwatu powinno być wcześniej skonsultowane z organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska.  Rząd Niemiec tłumaczy, że stara broń musiała być zdetonowana i to właśnie podczas manewrów NATO, ponieważ takie działania muszą być autoryzowane przez Sojusz.

NABU oskarżyła armię o wykorzystanie ćwiczeń NATO jako okazji do pozbycia się min małym kosztem. Lokalizacja ładunków była znana od 2016 roku a jak podkreślają aktywiści, istnieją technologie pozwalające na neutralizowanie podobnych ładunków wybuchowych bez szkody dla środowiska.

Populacja morświnów żyjąca w Morzu Bałtyckim została zaliczona do kategorii „gatunek krytycznie zagrożony”. W Polsce morświn jest objęty ochroną ścisłą.  

Tagi: morświn, Bundesmarine
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642