TYP: a1

Trująca ryba wyłowiona z Bałtyku

piątek, 8 listopada 2019
Z mediów

W co najmniej osłupienie wpadli rybacy łowiący ryby w Bałtyku, w okolicach Krynicy Morskiej. W sieci łososiowe wpadł bowiem samogłów – najcięższa z ryb kostnoszkieletowych, co najważniejsze – nie występująca w naszym morzu!

 

Samogłów został złapany przez statek rybacki SZT-1 w poniedziałek, 4 listopada, podczas ukierunkowanych połowów na ryby łososiowate na Morzu Bałtyckim. Osobnik złowiony przez rybaków był maluchem jak na ten gatunek. Ryby te osiągają nawet do 3 metrów długości i masy 2 ton a ten miał zaledwie 57 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu dokonano oględzin i pobrano tkanki do dalszych badań.

 

Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część jej ciała. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Co ciekawe, tak jak u innych rozdymkowatych, narządy wewnętrzne samogłowów mogą zawierać neurotoksyny, ryba jest więc trująca.

 

Ryby zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Sporadycznie samogłów spotykany jest w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak. W Bałtyku ostatni taki okaz został znaleziony w 2014 roku – nasze morze dla tych ryb jest zdecydowanie zbyt zimne, aby mogły w nim przeżyć.

 

 

 

Tagi: samogłów, Bałtyk, sieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872