TYP: a1

Włodzimierz Głowacki "Wspaniały świat żeglarstwa"

sobota, 18 stycznia 2014
MZ
Zacznijmy od tego – w 1997 roku decyzją PZŻ niegdysiejszy kecz gaflowy o nazwie „Henryk Rutkowski”, wyremontowany w 1986 roku i zamieniony w brygantynę, otrzymuje nową nazwę „Kapitan Głowacki”. Miało to na celu uczczenie pamięci instruktora i działacza żeglarskiego, dziennikarza i pisarza, jednego z największych popularyzatorów żeglarstwa w Polsce.

Nie będziemy w tym miejscu wymieniać wszystkich zasług, funkcji i dokonań Włodzimierza Głowackiego, choć było ich wiele, zajmiemy się tylko książką, która powstała z jego pasji i zainteresowań. „Wspaniały świat żeglarstwa” to rzecz prekursorska i to zarówno na scenie polskiej, jak i światowej. Po raz pierwszy spróbowano w jednej publikacji ująć dzieje tego pięknego zajęcia, jakim jest żeglowanie dla przyjemności. Żeglowanie jako zabawa, sport, hobby, a nie oczywiście szlachetna, godna i ciężka, ale przede wszystkim praca. Autor wyraźnie tę granicę wyznacza, opisując czasy, w których to rozgraniczenie stało się możliwe i kiedy to zaczęto wykorzystywać żaglowy napęd nie dla handlu, podbojów, odkrywania nowych światów, lecz dla czerpania „frajdy”, adrenaliny z samej żeglugi, jedynie pozornie przeprowadzanej „bez celu”, bowiem tym celem było żeglowanie. I tak trwa wędrówka przez czasy po współczesność, a my mamy możliwość przeczytania o wydarzeniach, regatach, o powstałych klubach żeglarskich, o jachtach i ludziach. Poznajemy dzieje jachtingu światowego i polskiego, a opowiedziane jest to w sposób lekki, przyjazny, w żadnej mierze nie utrudniający lektury.

Jak wspomniałem, jest to dzieło prekursorskie, sam autor wspomina we wstępie o tym, że wymaga ono uzupełnienia, bowiem nie o wszystkim napisał. Całościowe ujęcie tematu wymaga kontynuacji, kolejnych pasjonatów zgłębiających historię żeglarstwa. I dla tego trochę żal, że owej kontynuacji zabrakło, a ostatnie wydanie tej ciekawej książki miało miejsce w 1972 roku. Jednak mimo siermiężnej formy wynikającej z ówczesnej poligrafii, warto o tę pozycję wzbogacić swoją żeglarską bibliotekę.

Włodzimierz Głowacki „Wspaniały świat żeglarstwa”
Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1972
Stron: 416
Cena: mnie się udało kupić w antykwariacie za 20 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872