TYP: a1

Po uderzeniu tsunami mieszkaniec Tonga przetrwał w wodzie 27 godzin

niedziela, 23 stycznia 2022
Z mediów/Reuters

Poszedł pod wodę dziewięć razy. Ostatecznie uratowały go silne ramiona i kłoda drzewa. Pewien mieszkaniec królestwa Tonga przetrwał w morzu 27 godzin po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w archipelag.

 

Cieśla Lisala Folau pochodzi z wyspy Atata i ma 57 lat i jest osobą z niepełnosprawnością – ma kłopoty z chodzeniem. Kiedy ostrzeżenie o tsunami dotarło do Ataty, mężczyzna akurat zajmował się malowaniem swojego domu razem z bratem i bratankiem. Kiedy uderzyły w nich pierwsze fale, mężczyzna, wiedząc, że nie jest w stanie szybko się poruszać i uciekać przed falami, wspiął się na drzewo razem z bratankiem, podczas gdy jego brat udał się po pomoc. Niestety Lisala spadł i porwała go następna fala. Mężczyzna słyszał nawołującego go z lądu syna ale nie chciał się odzywać, bojąc się, że syn popłynie go szukać i narazi się na niebezpieczeństwo.

Mężczyzna opowiedział, że znajdował się pod wodą dziewięć razy, do momentu, kiedy nie natknął się na kłodę drzewa, która pomogła mu się utrzymać na powierzchni. To dzięki kłodzie udało mu się przepłynąć 7,5 km do głównej wyspy archipelagu, Tongatapu. W tym czasie niedaleko przepłynęła łódź policyjna, jednak załoga go nie zauważyła. W wodzie spędził 27 godzin.


 

 

Tagi: Lisala Folau, Tonga, tsunami
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912