TYP: a1

Po uderzeniu tsunami mieszkaniec Tonga przetrwał w wodzie 27 godzin

niedziela, 23 stycznia 2022
Z mediów/Reuters

Poszedł pod wodę dziewięć razy. Ostatecznie uratowały go silne ramiona i kłoda drzewa. Pewien mieszkaniec królestwa Tonga przetrwał w morzu 27 godzin po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w archipelag.

 

Cieśla Lisala Folau pochodzi z wyspy Atata i ma 57 lat i jest osobą z niepełnosprawnością – ma kłopoty z chodzeniem. Kiedy ostrzeżenie o tsunami dotarło do Ataty, mężczyzna akurat zajmował się malowaniem swojego domu razem z bratem i bratankiem. Kiedy uderzyły w nich pierwsze fale, mężczyzna, wiedząc, że nie jest w stanie szybko się poruszać i uciekać przed falami, wspiął się na drzewo razem z bratankiem, podczas gdy jego brat udał się po pomoc. Niestety Lisala spadł i porwała go następna fala. Mężczyzna słyszał nawołującego go z lądu syna ale nie chciał się odzywać, bojąc się, że syn popłynie go szukać i narazi się na niebezpieczeństwo.

Mężczyzna opowiedział, że znajdował się pod wodą dziewięć razy, do momentu, kiedy nie natknął się na kłodę drzewa, która pomogła mu się utrzymać na powierzchni. To dzięki kłodzie udało mu się przepłynąć 7,5 km do głównej wyspy archipelagu, Tongatapu. W tym czasie niedaleko przepłynęła łódź policyjna, jednak załoga go nie zauważyła. W wodzie spędził 27 godzin.


 

 

Tagi: Lisala Folau, Tonga, tsunami
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871