Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Krótka historia kąpieli morskich
piątek, 24 czerwca 2022
Hanka Ciężadło
Wakacje tuż-tuż i wielu z nas zapewne niedługo uda się na jakiś akwen, a przynajmniej na plażę. Przy tej okazji warto przypomnieć, że tak prozaiczna czynność, jak pluskanie się w wodzie, ma niezwykle ciekawą – choć krótką – historię. Jak to drzewiej bywało? Jaki był cel zażywania takich kąpieli? Od razu podpowiemy, że nie służyły one relaksowi ani ochłodzeniu po opalaniu.
Wiecie, gdzie leży Głębia Factorian?
czwartek, 23 czerwca 2022
Hanka Ciężadło
W zasadzie macie prawo tego nie wiedzieć – naukowcy właśnie ją odkryli i zamieścili na nowiutkich, świeżo opublikowanych mapach Oceanu Południowego. Niedawno zakończone badania nad tym mało gościnnym obszarem trwały aż pięć lat – a i tak, jak przyznają specjaliści, nie udało się zbadać wszystkich jego tajemnic.
Śmierć na rejsie – i co dalej?
czwartek, 23 czerwca 2022
Hanka Ciężadło
Żeglarze wydają się nieśmiertelni – być może dlatego, że obcują z potęgą natury, a nawet umieją ją ujarzmić. Albo tak im się tylko wydaje. Czasem jednak los pisze zupełnie nieprzewidziane scenariusze i może się zdarzyć, że załoga nie wróci z rejsu w pełnym składzie. Co wtedy? Jakie koszty generuje takie przykre wydarzenie? Z kim należy się skontaktować?? Postaramy się wyjaśnić wszystkie te kwestie.
Taaaaka ryba!
środa, 22 czerwca 2022
Hanka Ciężadło
Wędkarze mają niekiedy tendencje to koloryzowania na temat swoich sukcesów, jednak w tym konkretnym przypadku trudno mówić o przesadzie. Ryba, jaką złowiono ostatnio w Kambodży, była naprawdę gigantyczna: do jej wyciągnięcia na brzeg potrzeba było 12 ludzi. I wcale nie dlatego, że jedenastu stało i klaskało.
Tęczowy żagiel – takie rzeczy tylko w NASA
czwartek, 2 czerwca 2022
Hanka Ciężadło
Dawno, dawno temu tęcza kojarzyła się głównie z dziecięcymi rysunkami albo z końcem burzy. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Czy zatem fakt, że NASA postanowiła zainwestować furę kasy w gigantyczny, tęczowy żagiel oznacza, że chce coś przekazać światu? A i owszem – ale nie chodzi tu o ideologię, tylko o napęd.
Odkryto dwa nowe gatunki delfinów
czwartek, 26 maja 2022
Hanka Ciężadło
Oba w Szwajcarii. Tak, wiemy — tam nie ma morza. Ale ta drobna niedogodność nie mogła przecież przeszkodzić nauce. Skąd zatem wzięły się morskie ssaki w środku Europy i dlaczego dzisiaj już ich nie zobaczymy?
Piątek 13. Skąd pomysł, że jest pechowy?
piątek, 13 maja 2022
Hanka Ciężadło
Żeglarze często bywali przesądni, a znakomita większość ich przesądów wywodzi się jeszcze z epoki wielkich żaglowców. Czy jednak taki przysłowiowy Jack Sparrow mógł bać się piątku trzynastego? Skąd w ogóle wziął się pogląd, że jest to pechowy dzień? Ile kasy tracimy każdego roku z tej okazji? W poniższym tekście przyjrzymy się tym kwestiom.
Tresowane delfiny Putina
piątek, 29 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło
Jak podaje USNI, czyli Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Rosjanie w swojej bazie w Sewastopolu używają... tresowanych delfinów. Czy to oznaka desperacji? A może następne będą bojowe meduzy? Nic z tych rzeczy — wygląda na to, że korzystanie z pomocy zwierząt morskich do celów militarnych było od dawna planowane i jest poparte wieloletnim doświadczeniem.
Sposób na uratowanie wielorybów biskajskich
wtorek, 26 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło
Te wspaniałe ssaki są praktycznie na granicy wymarcia – obecnie pozostało ich nieco ponad 300 osobników, z czego samice stanowią zaledwie 100. Przyczyną takiego stanu rzeczy są niestety ludzie – i choćby z tego powodu powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by ocalić te majestatyczne stworzenia. Teraz pojawiła się szansa na konkretną pomoc wielorybom.
Ale dno - i to rekordowe!
poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło
Amerykańscy naukowcy (tak, ci sami, o których krążą dowcipy i memy) mogą się pochwalić kolejnym ciekawym dokonaniem. Otóż wybrali się ostatnio na Atlantyk, gdzie pobrali próbki osadów z rekordowej głębokości – było to ponad 8 km pod powierzchnią wody.
<
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8803)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(445)
Wieści z oceanów
(2024)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(981)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(335)
Ciekawostki
(1072)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Jaka przyszłość czeka port w Elblągu? (603)
Tajemniczy list w butelce (550)
Jak Szwed z Chińczykiem (443)
Czapki z łososia znów w modzie (249)
Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Filipin (192)
Będą wspólne patrole na Bałtyku? (135)
SUP, czyli atrakcyjna forma wodnych aktywności (92)
Intensywne i inspirujące zgrupowanie żeglarzy w Zakopanem (88)
Kalendarium: 4 grudnia