Anglia - tu powstał język angielski i zapoczątkowana została rewolucja przemysłowa.
Anglia wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kraj zajmuje większą część wyspy Wielkiej Brytanii, od północny granicząc ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Do Anglii zalicza się również około 100 mniejszych wysepek, takich jak Scilly czy Wight. Od północnego zachodu oblewa Anglię Morze Irlandzkie, od południowego zachodu - Morze Celtyckie, od wschodu Morze Północne, a od południa Kanał La Manche (nazywany w Anglii: English Channel).
Anglia zajmuje 2/3 wyspy Wielkiej Brytanii. Kraj zamieszkuje 51 milionów mieszkańców, co stanowi około 84% populacji Wielkiej Brytanii. Stolicą Anglii i całej Wielkiej Brytanii jest Londyn. W północno-zachodniej Anglii występują strome wybrzeża klifowe, natomiast we wschodniej i południowej części kraju - płaskie, akumulacyjne. U wybrzeży Anglii występują duże pływy morskie, dochodzące do 15 m w estuarium Severn, co jest drugą wielkością na świecie po Zatoce Fundy. Najważniejszymi rzekami Anglii są Tamiza, Mersey, Tyne, u ujść których leżą porty - Londyn, Liverpool i Newcastle. Przypływ podnosi poziom wody w tych rzekach, o umożliwia statkom morskim żeglowanie po ich dolnych odcinkach.
W Anglii rozwinięty jest transport promowy, a najpopularniejszymi kierunkami podróży są Irlandia, Holandia i Belgia. Żeglowne rzeki, kanały i doki mają łączną długość około 7 100 km. Główną drogą wodną dla żeglarstwa śródlądowego jest Tamiza.
Klimat Anglii należy do grupy klimatów umiarkowanych morskich. Temperatury w zimie spadają nieznacznie poniżej 0°C, a w lecie rzadko przekraczają 30°C. Klimat Anglii cechuje także wysoka wilgotność powietrza. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty, a najcieplejszym - lipiec. Miesiącami o najbardziej sprzyjającej pogodzie, którą cechują umiarkowane temperatury i małe opady deszczu są maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Anglia znajduje się pod wpływem ciepłego Prądu Zatokowego, który obmywa wybrzeża Wielkiej Brytanii od północnego zachodu, podwyższając średnią roczną temperaturę powietrza w północnej Europie.
Kuchnię angielską charakteryzuje prostota, łatwość przyrządzania i praktyczność - dania mają być przede wszystkim sycące. Przykładem angielskiego dania jest sunday roast ("niedzielna pieczeń") - pieczone mięso, ziemniaki i dodatki: Yorkshire pudding, warzywa i sos gravy. Innymi popularnymi daniami są ryba z frytkami oraz jagnięcina w sosie miętowym. Tradycyjne angielskie śniadanie składa się z bekonu, jajek, parówek, kiełbasy, pomidorów, grzybów i fasolki w sosie pomidorowym. Dodatkowo można podawać tosty z masłem i dżemem, płatki zbożowe z mlekiem, owsiankę, kawę, herbatę, soki owocowe i różnego rodzaju sosy.
Ciekawostki: