Oman ze względu na długotrwałą izolację od świata na razie w niewielkim stopniu został odkryty przez żeglarzy. Jest oazą bezpieczeństwa, gościnności i nieskończonych kolorytów, a na każdym kroku poczuć tu można autentyczny świat orientu. W Omanie tradycja nie jest wrogiem nowoczesności, a nowoczesność wspiera tradycję.
Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Od wschodu obmywany jest wodami Morza Arabskiego, na zachodzie graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, a na południu z Republiką Jemenu. Oman jest jedną z ostatnich monarchii absolutnych, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym. Uznawany jest za najbardziej zachowawcze państwo rejonu Półwyspu Arabskiego, gdyż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu. Jeszcze kilkanaście lat temu turyści mieli bardzo utrudniony dostęp do skarbów naturalnych i historycznych państwa, ale po stopniowych reformach Sułtana Kadus ibn Said Al Saida, który zasiadł na tronie, kraj odwiedzają coraz liczniejsi turyści.
Krajobraz jest typowy dla tej części świata: pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy, jak również małe osady, labirynty bazarów, stare historyczne forty, kilometry piaszczystych plaż oraz morze. Długość wybrzeża wynosi około 1700 km i panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przejrzystość wody nie należy do najwyższych, ale świat podwodny jest bogaty: rafy koralowe, egzotyczne ryby, delfiny, wieloryby i żółwie. Można też podziwiać wraki dawno zatopionych statków.
W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy. Żeglować można przez cały rok, ale lepiej przybyć w miesiącach „chłodniejszych”, czyli od listopada do lutego, kiedy temperatury wynoszą ok. 20°C. W lipcu najwyższe temperatury sięgają 50°C. Należy wystrzegać się pory monsunowej (czerwiec-wrzesień) na południu kraju. Opady są niskie, szczególnie w północnej części kraju, gdzie średnie wartości nie przekraczają 100 mm rocznie.
Baza charterowa znajduje się w Al Mussanah Marina w Muscat, a na żeglarzy czeka katamaran Orana 44 z 2010 roku. Istnieje możliwość odbycia rejsu bez miejscowej załogi.
CiekawostkiGłówne połączenie lotnicze obsługuje lotnisko w Muscat oraz Salalah, do którego dolecieć można m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Indii i Egiptu. Drogą lądową dostać się można ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (między Dubajem a Muskatem kursują codziennie autobusy).
Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy, którą można otrzymać we wszystkich placówkach dyplomatycznych Omanu (najbliższa znajduje się w Berlinie), skorzystać z pośrednictwa polskich biur podróży lub kupić na lotnisku. Koszt uzyskania wizy wynosi około 20 USD i uprawnia do maksymalnie miesięcznego pobytu w Omanie.
Pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Najlepszy kurs w kantorach w Muscacie/Mutrahu. Na lotnisku pobierana jest prowizja 2% i kurs jest dużo niższy. W wielu miejscach, nawet w sklepach na bazarze, można płacić kartą. Jest sporo bankomatów w dużych miastach.
Ze względu na fakt, iż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu, cudzoziemcy odwiedzający kraj, nawet jeśli nie są muzułmanami, muszą przestrzegać zasad zachowania jakie panują w świecie islamu. Zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych i zakaz spożywania alkoholu (serwowany jedynie w hotelach). Nie należy wchodzić do meczetów bez przewodnika. Podczas ramadanu (dorocznego miesięcznego postu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.
W Omanie na każdym kroku poczuć można autentyczny świat orientu, przywiązanie do kultury i dawnych tradycji, które jest widoczne przede wszystkim w ubiorach. Każdego dnia można spotkać mężczyzn w szatach zwanych daszdasz, z zakrzywionym sztyletem za pasem oraz kobiety w tradycyjnych, bajecznie kolorowych strojach.
ŚwiętaListopad (18): Dzień Narodowy
Listopad (19): Urodziny sułtana Kabusa Ibn Sa'ida
Muzułmańskie święta Eid-al.-Fitr (koniec ramadanu), Eid-al.-Adah (pielgrzymka do Mekki), islamski Nowy Rok i urodziny Proroka obchodzi się zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym.