Monako jest znane jako raj podatkowy, a bogaci obcokrajowcy stanowią tu większość populacji (około 84%).
Księstwo Monako to miasto-państwo w Europie Południowej, na Lazurowym Wybrzeżu. Kraj obejmuje skalisty cypel o wysokości 65 m i wąski pas wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to drugie, po Watykanie, najmniejsze państwo świata - jego powierzchnia wynosi zaledwie 1,95 km². Monako jest też jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie (prawie 17 tys. osób/km²). Jedynym sąsiadem Monako jest Francja, której terytorium otacza księstwo z 3 stron. Długość granicy morskiej wynosi 4,1 km.
Państwo leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z silnie zaznaczającymi się wpływami oceanicznymi. Lata są tu ciepłe i suche, a zimy łagodne i wilgotne. W lecie w dzień temperatura rzadko przekracza 30°C, natomiast noce są zazwyczaj łagodne, ponieważ nagrzane morze oddaje ciepło i wpływa na podwyższenie temperatury. W zimie bardzo rzadko występują opady śniegu. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 8°C, natomiast w lipcu 26°C. Roczna suma opadów dochodzi do 750 mm.
Ze względu na położenie kraju kuchnia Monako ma wiele wspólnego z kuchnią francuskiej Prowansji. Jada się tu chętnie potrawy z ryb, owoców morza, warzyw i owoców. Jednym z popularnych dań jest stocafi - gulasz rybny z dodatkiem oliwek, serwowany z koniakiem. Do typowych monakijskich dań można też zaliczyć pain de Noël (chleb z dodatkiem orzechów włoskich i oliwnych gałązek) oraz fougasse (biszkopty anyżowe lub rumowe). W kuchni Monako zaznaczają się też wpływy kuchni włoskiej - dużą popularnością cieszy się m.in. pizza.