Nazwa Norwegii pochodzi od słowa "Nordvegen", co znaczy "droga na północ". To kraj surowych fiordów o pionowych ścianach, po których spływają wodospady, dziewiczych lasów i nieskażonej przyrody. Idealny dla tych, którzy chcą oderwać się od codziennego zgiełku i zakosztować "powrotu do natury". Niesamowitych przeżyć dostarczają też noce i dnie polarne. Region północy to nieustanny dzień w porze letniej oraz panujące ciemności w okresie zimowym. W dodatku Norwegia jest najmniej, po Islandii, zaludnionym krajem europejskim - średnia gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 14,7 mieszkańca na 1 km². Regiony najbardziej wysunięte na północ zamieszkują Lapończycy. Dawne państwo Wikingów to obecnie jeden z najbogatszych krajów świata o bardzo wysokim standardzie życia.
Norwegia leży na Półwyspie Skandynawskim, którego wybrzeże oblewają wody Morza Północnego. Oprócz obszarów na kontynencie podlegają jej także wyspy arktyczne: Jan Mayen i archipelag Svalbard oraz tereny antarktyczne: Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra i Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie. Zachodnie wybrzeże półwyspu słynie ze swoich przepięknych fiordów, które stanowią wyzwanie dla każdego żeglarza. Natomiast wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii rozciągają się piaszczyste plaże.
Centra turystyki i żeglarstwa to min. Oslofjorden, gdzie na każdym kroku można znaleźć przystań oraz Vest landet - malownicza miejscowość z portem rybackim. Najbardziej na północ wysuniętym punktem Norwegii jest Nordkapp, czyli Przylądek Północny, będącym popularnym wśród turystów miastem. Porty rozmieszczone są na tyle gęsto, że bez problemu można zaplanować rejs od jednego do drugiego, chociaż postój w zatoczkach na kotwicy może być niezapomnianym przeżyciem. W Norwegii panuje duża kultura w marinach, gdyż pływają tam ludzie, którzy pewne doświadczenie morskie już mają. Do tego stopnia ufa się żeglarzom, że w portach nie zbierane są opłaty, a jedynie wystawia się skrzynki, do których każdy powinien sam wrzucić opłatę.
Południowa i środkowa Norwegia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północ (za kołem polarnym) w zakresie umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. W niektórych rejonach kraju śniegi utrzymują się cały rok, a temperatura dochodzi do -30 °C. Nadmorskie tereny charakteryzują się łagodniejszym klimatem, a morze w pobliżu brzegów nie jest pokryte lodem, co związane jest z wpływem ciepłych prądów oceanicznych.
Chcąc zakosztować norweskiej kuchni, warto spróbować jagnięciny z kapustą, marynowanego łososia, pierogów oraz medalionów z renifera. Do składników kuchni norweskiej zaliczyć można dziczyznę, mięso renifera, no i oczywiście bogaty zestaw ryb m.in. dorsza i łososia, które przyrządzane są tu na niezliczoną ilość sposobów: suszone, gotowane, wędzone, marynowane. Nieskażone cywilizacja tereny dostarczają pysznych owoców runa leśnego: malin, jagód oraz moroszków. Z nieznanych do końca powodów, które wynikają z pewnością z uwarunkowań kulturowych, wielu Norwegów pije stanowczo zbyt dużo. Z tego powodu alkohol jest tu bardzo drogi, a dystrybucją win i alkoholi zajmuje się wyłącznie państwowy monopolista. Nawet dla mało zapalonych wędkarzy ten rodzaj "zdobywania pożywienia" nie stanowi w Norwegii żadnego problemu.