Turcja - kraj czterech mórz.
Większość obszaru Turcji znajduje się na azjatyckim półwyspie Azja Mniejsza, natomiast 3% jej powierzchni stanowi położona na Bałkanach europejska kraina historyczna - Tracja. Część europejska oddzielona jest od azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcja jest nazywana krajem czterech mórz, ponieważ od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne. Państwo graniczy od północnego zachodu z Bułgarią, od zachodu z Grecją, od północnego wschodu z Gruzją, od wschodu z Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, a od południowego wschodu z Irakiem i Syrią.
Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, a jej długość wynosi 7200 km. Na zachodzie, wzdłuż silnie rozczłonkowanego wybrzeża riasowego, występują liczne wyspy, z których największe to Imroz i Bozca. Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego należy do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez żeglarzy w Europie. Duże mariny znajdują się w Marmarisie, Bodrumie, Fethiye i Antalyi. Najdogodniejszą bazą wypadową jest Marmaris, skąd można popłynąć na Morze Egejskie lub wzdłuż południowego wybrzeża. Łódź opłaca się zarezerwować jeszcze przed przyjazdem.
Tureckie wybrzeża Morza Egejskiego i Śródziemnego cieszą się klimatem śródziemnomorskim, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. Wybrzeże Morza Czarnego natomiast znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, gdzie lata są ciepłe i wilgotne, a zimy mroźne. Wybrzeże to otrzymuje dużą ilość wilgoci i jest jedynym regionem w Turcji, w którym opady występują przez cały rok. Wschodnia część tego wybrzeża otrzymuje 2500 mm opadów rocznie - najwięcej w całym kraju. Wybrzeże Morza Marmara odznacza się klimatem przejściowym pomiędzy śródziemnomorskim a umiarkowanym. Śnieg pojawia się na wybrzeżach Morza Czarnego i Marmara niemal każdej zimy, jednak leży zwykle tylko przez kilka dni. Natomiast na wybrzeżu Morza Egejskiego śnieg występuje rzadko, a nad Morzem Śródziemnym bardzo rzadko.
Kuchnia turecka jest uważana za jedną z najsmaczniejszych kuchni świata. Wiele współczesnych dań tureckich pochodzi z kuchni osmańskiej. Można tu zauważyć także wpływy kuchni europejskiej - zwłaszcza greckiej. Potrawy są oparte na wykorzystaniu świeżego mięsa (najczęściej jagnięcego lub baraniego), ryb, owoców morza, warzyw, owoców i przypraw - papryki, mięty, pietruszki czy cynamonu. Popularne tureckie dania to: meze - przystawki podawane z alkoholami, dolma - warzywa z farszem lub liście winogron, w które zawija się ryż z mięsem i börek - rodzaj pierogów z ciasta z farszem mięsnym, serowym lub warzywnym. Najbardziej znany w Europie jest oczywiście turecki kebab - danie z rusztu lub smażone w małych kawałkach. Szeroko rozpowszechnionym nie tylko w kuchni tureckiej, ale również ormiańskiej, bułgarskiej i bałkańskiej jest bakława - ciasto półfrancuskie z orzechami, cukrem i miodem, polana lukrem lub syropem i posypana orzechami pistacjowymi. Z Turcji pochodzi też chałwa, wytwarzana z masy sezamowej. Narodowym napojem alkoholowym w Turcji jest raki, czyli anyżowa wódka o smaku lukrecji.
Ciekawostki: