Belize leży w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Na północy graniczy z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą. Belize jest jedynym krajem w Ameryce Środkowej, gdzie językiem urzędowym jest angielski i który nie ma dostępu do Oceanu Spokojnego. Także gęstość zaludnienia jest tu najmniejsza wśród krajów środkowoamerykańskich i jedna z najmniejszych na świecie. W Belize występuje bardzo duża różnorodność biologiczna i zróżnicowanie ekosystemów. Pochodzenie nazwy Belize nie jest jasne. Nazwa bywa m.in. wyprowadzana od słowa be'lix pochodzącego z języka Majów i oznaczającego mętną wodę.
Wybrzeże Belize liczy 386 km, jest w większej części bagniste i posiada liczne laguny. W pobliżu wybrzeża znajduje się druga co do długości na świecie rafa barierowa z licznymi wysepkami koralowymi, nazywanymi cayes. Trzy z czterech atoli koralowych na zachodniej półkuli są zlokalizowane w Belize.
Belize posiada klimat zwrotnikowy z porą deszczową i suchą. Średnie temperatury na wybrzeżu wahają się od 24°C w styczniu do 27°C w lipcu. Średnie sumy rocznych opadów mają rozpiętość od 1 350 mm na północy do ponad 4 500 mm na południu. Pora sucha trwa od lutego do kwietnia. W Belize występują często huragany.
Kuchnia Belize jest inspirowana kuchnią meksykańską. Podstawą wielu dań jest kukurydza, banany, kurczaki i kokosy. Z kukurydzy wyrabia się mąkę lub jej kolby podaje jako samodzielne danie, przygotowywane na różne sposoby (np. gotowane, smażone lub grillowane). Jak w każdym nadmorskim kraju chętnie konsumowane są tu ryby i owoce morza. W Belize jada się też dużo owoców, których jest tu pod dostatkiem. Są to m.in.: pomarańcze, ananasy, kokosy, lichi, mango czy avocado.