Brazylia to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej. Terytorium państwa zajmuje prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej i rozciąga się w centrum kontynentu. Brazylia graniczy od północy z Wenezuelą, Gujaną, Surinamem i Gujaną Francuską, od północnego-zachodu z Kolumbią, od zachodu z Boliwią i Peru, od południowego-zachodu z Argentyną i Paragwajem, od południa z Urugwajem, a od wschodu z Oceanem Atlantyckim. Brazylia jest największym na świecie i jedynym w Ameryce krajem portugalskojęzycznym.
Wybrzeże atlantyckie ma długość 7 491 km. Do Brazylii należy też kilka archipelagów, takich jak Fernando de Noronha, Rocas, Wyspy Świętego Piotra i Pawła czy Trindade i Martim Vaz. Najważniejszymi portami głębowodnymi w Brazylii są: Santos, Itajaí, Rio Grande, Paranaguá, Rio de Janeiro, Sepetiba, Vitória, Suape, Manaus i São Francisco do Sul.
Brazylia leży w strefie klimatów równikowych, zwrotnikowych, podzwrotnikowych i umiarkowanych. Zróżnicowanie klimatu przyczynia się do zróżnicowania ekosystemów: od lasów równikowych na północy i półpustyń na północnym wschodzie, po lasy iglaste strefy umiarkowanej na południu i trawiaste sawanny w centralnej części kraju. W strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego występującego w Amazonii nie ma pory suchej, są jedynie okresy, kiedy ilość opadów jest nieco mniejsza. Średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 15°C. Zarówno roczne, jak i dobowe amplitudy temperatur są niewielkie. W położonej dalej od równika strefie sawanny zaznacza się sezonowość opadów. Im dalej na południe, tym dłuższa pora sucha, a krótsza deszczowa. Umiarkowany klimat południowych krańców Brazylii cechuje występowanie zim, podczas których temperatura spada poniżej 0°C.
Brazylijska kuchnia jest zróżnicowana regionalnie. Najbardziej znaną na świecie potrawą jest feijoada, czyli potrawka mięsno-fasolowa. Do innych ciekawych dań należą vatapá (purée m.in. z suszonych i świeżych raków, kawałków ryb i orzechów), moqueca (potrawa z owoców morza), polenta (jej głównym składnikiem jest mąka kukurydziana) oraz acarajé (ciasto z fasolnikiem chińskim tzw. vatapą, czyli suszonymi na słońcu rozgniecionymi krewetkami, zmieszanymi z okrą, pomidorami i kolendrą). Do popularnych słodyczy należą brigadeiros (ciastko czekoladowe) i beijinho (ciastko z kokosem). Popularnymi napojami są kawa i cachaça - napój alkoholowy produkowany z fermentowanego soku trzcinowego. Cachaça jest głównym składnikiem koktajlu o nazwie caipirinha.