Holandia to kraina, której tereny zostały wydarte morzu; kraj kojarzący się przede wszystkim z wiatrakami, tulipanami i tolerancją. To również raj dla miłośników barek, gdyż prawie 20% kraju pokryte jest szlakami żeglugi śródlądowej. Jednak nie należy zapominać o tym, że Holandia to także państwo z dostępem do morza, po którym można żeglować obserwując różne cuda przyrody. Choć może mniej egzotyczne niż w ciepłych krajach, to jednak wcale nie mniej ciekawe…Żeglując należy jednak pamiętać o silnych pływach, przy których zła kalkulacja czy chwilowa nieuwaga mogą zawiesić jacht na wysuszonej odpływem ziemi w środku morza. Niestety, z tego właśnie względu na szlakach często panuje ścisk, gdyż wszyscy spieszą się, aby bezpiecznie zdążyć dopłynąć do celu o określonej porze.
Holandia, a właściwie Zjednoczone Królestwo Niderlandów kusi przede wszystkim swoja kulturą, piękną architekturą i bogata historią. Wielką zaletą jest to, że kraj można zwiedzać z poziomu wody - bo chyba nikt nie ma wątpliwości, ze najatrakcyjniejszym sposobem podziwiania go będzie żegluga - śródlądowa lub morska. Jest to również państwo godne uwagi pod względem gospodarczym. To właśnie tutaj, według wielu historyków, zrodził się kapitalizm. Obecnie Holandia znajduje się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw świata. Co ciekawe, kraj ten jak na swój wysoki stopień rozwoju, jest specyficzny pod względem urbanistycznym. Nie ma tu bowiem większych miast (powyżej 1 mln mieszkańców). Istnieje natomiast rodzaj aglomeracji utworzony przez „4 wielkie miasta”: Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht. Miasta te są ułożone w koło zwane Randstad, a pośrodku nich znajduje się przestrzeń rolnicza zwana „zielonym sercem”.
Jeśli chodzi o klimat Holandii, na pewno nie daje on tyle możliwości do żeglugi, jak kraje śródziemnomorskie czy ciepłe destynacje. Jednak w każdym miesiącu, poza typowo zimowymi, można się tam wybrać. Na początku roku temperatury wahają się ok. 1 – 5 stopni, natomiast w lecie, w lipcu i sierpniu wynoszą ok. 20 stopni. Dzięki wiatrom wiejącym z południa i południowego-zachodu amplitudy temperatur są raczej niskie.
Holandia posiada niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. Będąc tam nie można pominąć zwiedzania ogrodów tulipanów – Keukenhof. Choć ogrody Keukenhof otwarte są tylko przez 2 miesiące (od połowy marca do połowy maja) ściąga tu w tym czasie ponad milion turystów, którzy z chęcią podziwiają ponad 7 milionów tulipanów. Leżą one na dawnych terenach łowieckich, a w ich pobliżu znaleźć można również stary, bukowy las oraz piękny, XVII wieczny pałac. Warto także odwiedzić nietypowe muzeum oświecenia. Muzeum Teylersa ulokowane jest w pałacu, którego XVII - wieczne wnętrze odzwierciedla piękno tej epoki. We wnętrzu zobaczyć można unikalne eksponaty z początków optyki i elektryczności, takie jak pierwsze kamery, telefony, teleskopy, czy maszyny elektrostatyczne. Obecnie podejmowane są starania o wpisanie muzeum na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niedaleko przecinających Randstad autostrad znaleźć można natomiast malownicze jeziora Nieuwkoopse Plassen. Jest to rozległy obszar rekreacyjny, obejmujący szereg jezior i znajdujących się na nich wysepek pomiędzy miejscowościami Nieuwkoop, Woerdense Verlaat a Meije. Każdy, kto odwiedza Holandię, nie omieszka również zaglądnąć do Schiedam koło Rotterdamu, gdzie znaleźć można wielkie wiatraki. Unikalne dzięki swej wysokości – największy z nich mierzy aż 33 metry - przez co są najwyższymi tradycyjnymi wiatrakami na świecie! Wszystkie te atrakcje można zwiedzić wybierając barkę lub jacht na Morzu Północnym.
Goeree-Overflakkee – wyspa położona w prowincji Holandia Północna, na której zachodnim krańcu usytuowany jest rezerwat przyrody Kwade Hoek („zły kąt”). Rezerwat porośnięty jest roślinami solniskowymi i storczykowatymi, jak również trzciną i popularnym na holenderskich wydmach rokitnikiem. Sympatycy ornitologii mogą tu też podglądać rycyki, szablodzioby, krwawodzioby i warzęchy. Warto odwiedzić malowniczą latarnię w Ouddorp, do której można dojść szeroką plażą lub dopłynąć obserwując po drodze łodzie i czekające na wejście do Europoortu ogromne statki. W ciągu roku miejsce to jest raczej odludne, jednak w sezonie letnim przyciąga setki turystów.
Zelandia – prowincja w południowo-zachodniej części Holandii, z miastem portowym Yerseke, której głównymi atrakcjami turystycznymi są ogrody botaniczne i zoologiczne, a także parki i liczne muzea. Ponadto w Yerseke znajduje się jedyna na świecie giełda omułka jadalnego – jednego z przedstawicieli małży.