Wielce starożytne to miasto, obecnie jest stolicą regionu Apulia i całej prowincji. Jak w wielu miastach południa Włoch znajdziemy tu ślady mieszaniny kultur. W czasach rzymskich powstała tu osada, stopniowo zmieniająca się w ważny port, w którym krzyżowały się szlaki żeglugowe prowadzące na wschód i zachód. Po upadku cesarstwa rzymskiego dostało się we władztwo Bizancjum. Jeszcze później opanowali je Normanowie. Z tutejszego portu w okresie od XI do XIII wieku wyruszały wyprawy krzyżowe.
Dla naszych rodaków interesujące zapewne będzie szukanie śladów królowej Bony, której osoba splotła to miasto z historią Polski. By je odnaleźć trzeba się wybrać do najstarszej części miasta o nazwie Bari Vecchia. Ta dzielnica położona jest na styku z morzem, w czasach dawniejszych była w całości otoczona murami obronnymi, obecnie tylko część ich się zachowała w części przy nabrzeżu. Wewnątrz tych murów spotkamy plątaninę średniowiecznych, wąskich uliczek. Wędrując nimi dotrzeć nam się uda do bazyliki św. Mikołaja. Znajdują się tak relikwie biskupa Miry, ale także, co dla nas najważniejsze, w absydzie za głównym ołtarzem marmurowy nagrobek królowej Bony Sforzy, ufundowany przez Annę Jagiellonkę.
W Bari znajdziemy dwa porty, pierwszy, niewielki, usytuowany nieco bardziej na południowy wschód od drugiego, wielkiego, promowego i handlowego, nosi nazwę Porto Vecchio. Od północy osłonięty jest sporym zakrzywionym falochronem, na główce którego ustawione jest światło zielone Bl z 5s 17m. Decydując się na postój w tym miejscu należy szczególnie zwracać uwagę na głębokości. Lepiej stawać po wewnętrznej stronie falochronu nie wchodząc w głąb portu, bowiem w niektórych jego miejscach przy nabrzeżu głębokości nie przekraczają 1 metra.
Port drugi, PortoNuovo znajduje się nieco na zachód od Porto Vecchio. Wejście do niego znajduje się po północno-zachodniej stronie. Tworzą go dwa spore falochrony, północny o skomplikowanym kształcie, wysunięty daleko w morze oraz wyrastający z półwyspu Punta S. Cataldo, krótszy skierowany w północno-wschodnią stronę. Na wspomnianym Punta S. Cataldo znajduje się latarnia Bl (3) b 20s 66m 24Mm. Port dzieli się na kilka basenów. Miejsce postoju dogodne dla jachtów to Darsena Interna po wschodniej stronie portu za basenem przeznaczonym dla statków handlowych i promów, położona głębiej Darsena Vecchia oraz nabrzeże wschodnie przy Punta S. Cataldo.