TYP: a1

Galapagos - rejsy, mapa, opisy, zdjęcia, forum, czartery jachtów

Opis lokalizacji: Galapagos


Wyspy Galapagos znane są pod wieloma nazwami. Ich oficjalne, hiszpańskie określenie "Archipelago de Galápagos" albo "Islas Galápagos" pochodzi od słowa "galápago", czyli żółw, który jest przy okazji jednym z najważniejszych mieszkańców tych wysp oraz ich symbolem. Mniej popularna nazwa to "Archipelago de Colon", nadana na cześć odkryć Krzysztofa Kolumba. Jednak najlepiej odzwierciedla charakter archipelagu określenie nadane przez kapitana Diego de Rivandeira. Uważał on, że wyspy dryfują po morzu, więc nadał im przydomek „Las Encantadas", czyli zaczarowane wyspy. To określenie z pewnością pasuje do nich najlepiej.

Należące do Ekwadoru wyspy Galapagos leżą rozrzucone na Pacyfiku, na wysokości równika, ok 960km² na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Archipelag Galapagos składa się z ponad 100 wysp. Większość z nich to malutkie wysepki o powierzchni mniejszej nawet niż 1 km², a także wynurzające się skały, które tak naprawdę są wyspami będącymi dopiero w procesie tworzenia . Przeważająca ich ilość nie jest nawet zamieszkana. Jednak największe znaczenie, nie tylko pod względem powierzchni (ponad 10 km²), ma 13 wysp. To zdecydowanie ważne punkty na turystycznej mapie Pacyfiku.

Historia Wysp Galapagos sięga XV wieku. Wtedy to panamski biskup podróżujący do Peru zobaczył wyłaniające się z morskich otchłani wzgórza i przypadkiem przybił do brzegu jednej z wysp. Na pewno ogromne wrażenie zrobiły na nim wielkie żółwie, legwany i dziwaczne ptaki, które opisał później w swoich sprawozdaniach. Jednak dopiero w 1832 r. wyspami zainteresowano się powtórnie i przyłączono je do Ekwadoru. Prawdziwy rozgłos otrzymały właśnie w XIX w. za sprawą Karola Darwina, który badał tam nie tkniętą przez ewolucję endemiczną faunę.
Wyspy Galapagos mają pochodzenie wulkaniczne. Pierwsze z nich powstały nawet 5 milionów lat temu, a najmłodsze tworzą się jeszcze dziś.

Ważnym jest fakt, że archipelag nigdy nie był połączony z Ameryką Południową, dzięki czemu występuje tam wiele osobliwych gatunków roślin i zwierząt. Brakuje tam również gatunków charakterystycznych dla Ameryki Południowej, co sprawia, że można mówić o niezwykłej oryginalności środowiska naturalnego. Świadczą o tym przede wszystkim występujące tylko tam, badane przez Karola Darwina endemiczne gatunki. Najważniejszym z nich jest, jak sama nazwa mówi, ogromny żółw słoniowy, a także inne, takie jak: legwan lądowy, morski oraz z Santa Fe, pingwin równikowy, nielotny kormoran galapaski, zięby.

Ze względu na niezwykle ciekawe gatunki, wyspy te wymagają szczególnej opieki. 97,5% ich powierzchni objęte jest ochroną Parku Narodowego Galapagos (powstałego w 1959 r.). Cenne są również wody Oceanu Spokojnego, oblewające wyspy Galapagos, które zostały ogłoszone w 1986 r. Morskim Rezerwatem. Te dwie formy przyrody zostały wpisane razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galapagos charakteryzują dwie pory roku: sucha (trwająca od lipca do grudnia) i deszczowa (trwająca od stycznia do czerwca). Wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego powoduje, że mimo położenia wysp na równiku panuje tu klimat równikowy chłodny i suchy. Zimny prąd morski sprawia, że upały nie są tu tak dokuczliwe, a temperatura powietrza rzadko przekracza 27°C w ciągu dnia. Jeśli chodzi o żeglowanie, nie można raczej wymienić najbardziej sprzyjającego okresu. Podobna pogoda utrzymuje się tu przez cały rok, dzięki czemu sezon żeglarski trwa bez przerwy. Każdy, kto już był na Galapagos, z pewnością potwierdzi, że najlepszą formą zwiedzenia tego miejsca jest opłynięcie „zaczarowanych wysp”. To niewątpliwie doskonały sposób, aby zobaczyć przyrodnicze atrakcje, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Ciekawostki:

Podróżujący po przyjeździe przechodzą przez urząd imigracji. Goście muszą przedstawić paszport Ekwadoru lub wizę, a także zapłacić 100 dolarów za wstęp do parków i podatek "wyspowy". Można zapłacić czekiem podróżnym lub gotówką, natomiast karty kredytowe nie są akceptowane. Jeśli posiada się "censo" (dowód osobisty dla obcokrajowców) łączna opłata wynosi tylko 25 dolarów.

Nurkowie powinni pamiętać, że najbliższa komora dekompresyjna jest w Guayaquil.

Wszyscy turyści powinni uważać na swoje zdrowie, gdyż dostęp do służby medycznej jest ograniczony.
Na obrzeżach miasta Puerto Ayora, można znaleźć sławną siedzibę i stacje badawczą Karola Darwina - Charles Darwin Research Station.

TYP: a3

Miejsca powiązane z lokalizacją "Galapagos"

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
Byli tam

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
Chcą tam być
dodaj siebie
TYP: a2