Szkocja to region wspaniałych zamków, zabytkowych twierdz i górskich jezior. Jej krajobraz obfituje w wiele pięknych i dzikich miejsc, charakteryzujących się tajemniczą atmosferą.
Szkocja znajduje się w północnej części wyspy Wielkiej Brytanii. Swoim zasięgiem obejmuje także Hebrydy, Szetlandy i Orkady. Na południu graniczy z Anglią. W północno-zachodniej części Szkocji znajdują się regiony Wester Ross i Sutherland, które wraz z wyspą Skye tworzą krainę Highlands. Południe Szkocji stanowi region Lowlands, czyli Ayrshire z wyspą Arran i osłoniętą zatoką Firth of Clyde, półwysep Kintyre, Argyll i Cowal oraz wyspy Bute, Islay, Jura i Mull. Ponadto Szkocja jest otoczona archipelagami wysp: od północnego zachodu przez Hebrydy, od północy przez Orkady i od północnego wschodu przez Szetlandy.
Ważną atrakcją nie tylko dla żeglarzy jest Kanał Kaledoński. Przeprawa przez Kanał jest doskonale zorganizowana. Jednostki pływające są monitorowane z punktów obserwacyjnych i do kolejnych śluz wchodzi się bez oczekiwania. Również obrotowe mosty drogowe i kolejowe otwierają się z wyprzedzeniem. Bilet na przepłynięcie Kanału kosztuje 188 funtów i ma ważność 7 dni. Po drodze można się więc zatrzymywać i cieszyć urokami okolicznej przyrody. Na całej długości Kanału przepływa się przez 29 śluz i kilka akweduktów, po których płynie się powyżej poziomu gruntu. Przez większą część drogi Kanałowi towarzyszy z boku rzeka o silnym nurcie, którą w pewnym momencie oddziela od niego jedynie kamienna grobla. Na trasie Kanału znajduje się m.in. słynne jezioro Loch Ness, którym według legendy żyje tajemniczy potwór. Pływanie przez Kanał Kaledoński po zmroku jest zabronione.
Niezależnie od wybranej trasy możemy w Szkocji podziwiać wspaniałe widoki i poczuć się jak pierwsi osadnicy kolonizujący wyspę. Elementy szkockiego krajobrazu – góry, pagórki, zatoki nabierają niesamowitego, magicznego wyglądu od strony morza. Małe zaludnienie lądu i prawie puste morze oznacza brak zakazów i przepisów, zatłoczonych portów i zanieczyszczonego środowiska.
Szkocja posiada klimat umiarkowany morski, odznaczający się dużą zmiennością. Na ocieplenie klimatu wpływa obecność występującego na Atlantyku ciepłego Prądu Zatokowego. Dzięki temu zimy w Szkocji są łagodniejsze niż w innych miejscach, położonych na podobnej szerokości geograficznej, np. na Półwyspie Labradorskim, w Moskwie, czy na Kamczatce. Temperatury są tu jednak niższe niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii. Zachodnia część Szkocji jest cieplejsza i bardziej wilgotna niż wschód. Wyspa Tiree, położona w Hebrydach Wewnętrznych, jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w kraju - w 1975 roku było tu aż 300 pogodnych dni.
W kuchni szkockiej dominuje mięso, jednak popularne są też potrawy rybne. Najsłynniejszym szkockim daniem jest haggis - gotowany owczy żołądek napełniony mieszaniną złożoną z posiekanych owczych podrobów, mąki owsianej, cebuli i przypraw. Tradycyjnie podaje się go z puree z rzepy i ziemniaków. Charakterystyczne dla kuchni szkockiej jest maślane chrupkie pieczywo o nazwie shortbread oraz kidney pie czyli zapiekane cynaderki. Wiele szkockich potraw zawiera owies. Podobnie jak w Anglii, często spotykanym daniem jest ryba z frytkami. Szkocja słynie ze swojego piwa oraz whiskey, której najbardziej popularne gatunki to Johnnie Walker, Bell's, Teacher's i The Famous Grouse.